SME

Skúsili všetko a sú zúfalí. Preto volia Le Penovú

Dve hodiny jazdy autom od seba žijú víťazi a porazení globalizácie. O nich sú voľby francúzskeho prezidenta.

Willy Guenet má 45 rokov a stále pracuje za minimálnu mzdu. Globalizácia jeho mestu nepomohla. (Zdroj: Marlene Awaad/Bloomberg)

PARÍŽ, BRATISLAVA. Willie Guenet si pred železničiarskou kantínou na severe Francúzska vyťahuje cigaretu. Pracuje ako kuchár a v jeho slovách počuť frustráciu voliča, ktorý skúsil už rôzne strany.

Volil komunistov, socialistov aj tradičnú pravicu. Nikto z nich nepomohol jeho domovskému mestu Tergnier. Má 45 rokov a stále dostáva len minimálnu mzdu. Teraz je rozhodnutý hlasovať za Marine Le Penovú.

„Toto mesto zomiera,“ hovorí a pozerá na opustené hangáre v prekladisku tovarov. „Chcem veriť Le Penovej. Ona nám už ostala ako jediná.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zúfalstvo v mestách ako Tergnier sa stalo hlavnou témou kampane pred prezidentskými voľbami a bude aj hlavnou úlohou pre kohokoľvek, kto v nedeľňajších voľbách zvíťazí.

Tradičné robotnícke pracovné miesta sa presúvajú do lacnejších krajín Európskej únie alebo Ázie, posledné vlády nedokázali zastaviť ekonomický prepad severného a východného Francúzska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Hovor jednoduchšie a neútoč na Úniu. Le Penová sa mení, aby vyhrala Čítajte 

Dobyla deprimované mestá

Práve tu bodovala v prvom kole volieb Le Penová a tu odštartoval kampaň pred druhým kolom jej súper, centrista Emmanuel Macron. Prieskumy síce predpovedajú, že Macron vyhrá asi o dvadsať percentuálnych bodov.

Kandidátka Národného frontu v prvom kole dobyla deprimované mestá, kde upadá francúzsky priemysel, aj konzervatívne bašty na juhu krajiny.

Macron zvíťazil na východe a medzi strednou a vyššou triedou, podporu získal najmä vo väčších mestách a hlavných metropolách krajiny.

Le Penová chce rozdeliť Francúzsko na dve časti. Môj projekt je o zmierení týchto Francúzok, lebo my sme všetci Francúzi.

Emmanuel Macron, kandidát na francúzskeho prezidenta

Dve hodiny jazdy autom od Tergnier je tretí parížsky okruh. Je to jedno z miest, kde globalizovaná ekonomika funguje lepšie ako v Tergnieri.

Odborníci na módu, médiá či pracovníci PR, ktorí pracujú pre klientov od Los Angeles Tokio, tu žijú medzi vilami, múzeami, trhmi s organickými potravinami. Ide o jednu z najvychytenejších častí francúzskej metropoly.

Táto časť sa často označuje za brloh „les bobos“ – zámožných, trendových „buržoáznych bohémov“. A práve tu v prvom kole dominoval Macon so 45 percentami hlasov.

„Sme v strede globalizácie,“ hovorí 38-Macronova volička Julien Bertonová. Popri tom si láme croissant na slnečnej terase miestnej kaviarne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Agentúra na módne fotografie, kde pracuje, má kanceláriu hneď za rohom a v New Yorku. Medzi jej klientov patria značky od Hermes po Christian Dior. „Nášmu biznisu sa darí. Verím, že Macron bude dobrým prezidentom,“ povedala.

Francúzsko nemôže byť dedinou

Toto je Francúzsko, ktoré pocítilo technologický pokrok a voľný trh, ktorý dopadol na Tergnier, no prispôsobilo sa mu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4WNV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu