SOČI. Ruský prezident Vladimir Putin privítal v utorok v čiernomorskom letovisku Soči nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, s ktorou odštartoval rokovania.
Stretnutie prichádza v čase naštrbených vzťahov medzi Moskvou a Berlínom ohľadom konfliktu v Sýrii a ruskej anexie ukrajinského Krymu. Hoci lídri hovorili o oboch otázkach, k prelomu podľa všeobecného očakávania nedošlo.
Ochrana práv gejov
"Samozrejme, musíme túto príležitosť využiť na diskusiu o vzájomných vzťahoch a najpálčivejších problémoch, ktorými mám na mysli Ukrajinu, Sýriu a prípadne niekoľko ďalších regiónov," vyhlásil Putin na úvod rokovania s Merkelovou.
"Rusko je, prirodzene, (naším) významným partnerom," reagovala Merkelová. Kancelárka zároveň vyzvala Putina, aby sa pričinil o ochranu práv gejov v Čečensku, keďže sa objavili správy o tom, že sú tam perzekvovaní.
Putin: Rusko nezasiahlo do politiky krajín
Putin poprel, že jeho krajina niekedy zasiahla do vnútornej politiky iných štátov vrátane vlaňajších prezidentských volieb v USA.
Putin ďalej vyhlásil, že podobné obvinenia sú "jednoducho fámy", ktoré slúžia ako súčasť domácich politických šarvátok v Spojených štátoch. Americké tajné služby však tvrdia, že disponujú dôkazmi o zásahu ruských hakerov do e-mailov Demokratickej strany so zámerom poškodiť Trumpovu rivalku Hillary Clintonovú.
Rusko odsudzuje použitie chemických zbraní kýmkoľvek a požaduje nestranné a dôkladné vyšetrenie aprílového útoku bojovým plynom sarin na sýrske mesto Chán Šajchún, zdôraznil ruský prezident. "Zodpovední musia byť dolapení a potrestaní," vyhlásil.
Naštrbené vzťahy
Vzťahy Ruska s Nemeckom sa zhoršili po pričlenení Krymského polostrova do ruského územia v marci 2014, pričom Berlín vystupoval ako hlavná sila v procese uvaľovania sankcií EÚ voči Moskve v reakcii na tento krok.
Lídri sa však počas uplynulých dvoch rokov stretli mnoho ráz mimo územia Ruska, naposledy vlani v októbri, keď hovorili o Ukrajine s jej prezidentom Petrom Porošenkom a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.
Oficiálnym účelom stretnutia Putina s Merkelovou v Soči je samit svetových lídrov skupiny G20, ktorý sa bude konať v júli v Hamburgu. Pre Rusko ide o jediné fórum svojho druhu po jeho vylúčení zo skupiny G8 v dôsledku anexie Krymu.
Merkelová požaduje od Kremľa, aby ukončil konflikt na Ukrajine využitím svojho vplyvu na tamojších proruských separatistov, ktorí bojujú v Donbase. Kancelárka tiež potrebuje spoluprácu Moskvy na dosiahnutie mieru v Sýrii.
Tragédia v Odese
Putin tiež vyhlásil, že svetové spoločenstvo nesmie nikdy zabudnúť na tragédie, akou bola v roku 2014 masakra v ukrajinskom meste Odesa.
"Ako si určite pamätáte, pred tromi rokmi došlo v Odese k strašnej tragédii, keď ukrajinskí radikálni nacionalisti nahnali (desiatky proruských) bezbranných ľudí do Domu odborov a následne ich tam upálili. Zodpovední však doteraz neboli zistení. Svet nemá právo na to zabudnúť, aby sa podobné udalosti už v budúcnosti neopakovali," povedal Putin.
Ruský prezident zmienil aj ďalšiu tragickú udalosť, ktorá sa stala na Ukrajine, keď pozorovateľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nedávno zabila pozemná mína. Putin zdôraznil, že takéto prípady maria mierotvorné úsilie a zvyšujú napätie. "Toto je dôvod, prečo je potrebné nestranne vyšetriť všetky okolnosti," dodal.
Incident sa stal v druhej polovici apríla v obci Prišib v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR). Pri výbuchu utrpeli zranenia ďalší dvaja členovia misie OBSE. Podľa bezpečnostných zdrojov z tohto separatistického regiónu stála za incidentom "ukrajinská rozvratná skupina", píše zmienené ruské štátne médium.