LONDÝN, BRATISLAVA. V to piatkové májové ráno vládla v celom Londýne takmer revolučná atmosféra. Státisíce Britov mávali britskými aj labouristickými vlajkami a pred Downing Street 10 vítali nadšene svojho nového premiéra.
Písal sa 2. máj 1997 a Tony Blair sa práve vo veku 43 rokov stal najmladším šéfom britskej vlády od začiatku 19. storočia.
Veterán britskej politiky a stále jedna z jej kontroverzných postáv dnes, dvadsať rokov od nástupu do úradu, chystá veľký návrat. Ako presne si ho predstavuje, zatiaľ údajne nevie ani on sám.

Je schopný veľkého návratu?
Britskú verejnosť Blair stále rozdeľuje, najmä pre zapojenie krajiny do vojny v Iraku. Niektorí však dúfajú, že je to práve tento dnes už 63-ročný muž, ktorý môže v pobrexitových časoch opäť zjednotiť spoločnosť. To, či chystá vlastnú politickú stranu, zatiaľ nepovedal, pred predčasnými voľbami naplánovanými na 8. júna to však už aj tak nestihne.
„Pre mnohých je to použitý tovar. Ale ak je niekto schopný zaznamenať veľký politický návrat, je to bývalý labouristický premiér,“ napísala ešte vlani v októbri komentátorka Guardianu Mary Dejevsky.
O Blairovom comebacku sa špekuluje už od konca minulého roka, kedy sa začal zbavovať podielov vo firmách a sústredil sa na budovanie vlastného think-tanku. V decembri minulého roka založil Inštitút Tonyho Blaira (Tony Blair Institute), ktorý chce bojovať za „férovú globalizáciu“. Blair dlhodobo vystupuje proti brexitu a aj po minuloročnom referende, v ktorom 52 percent Britov odhlasovalo odchod krajiny z Európskej únie, sa tohto cieľa nevzdal.
“Nečudujem sa, že sme sa stále nespamätali z dedičstva Tonyho Blaira, keď tak veľmi pohŕda demokraciou
„