PRAHA, BRATISLAVA. Bohuslav Sobotka v utorok na tlačovej konferencii oznámil, že jeho vláda podá pre problémy s ministrom financií Andrejom Babišom demisiu. Voľby v krajine sa pritom majú konať už v októbri tohto roka.
Na ťahu je teraz prezident Miloš Zeman, ktorý rozhodne o ďalšom dianí. Môže si rovnako ako v roku 2013 uzurpovať vplyv pre seba, alebo ho prenechať poslancom.
Tu je niekoľko možností ďalšie vývoja.

1. Vláda pokračuje, voľby sa budú konať skôr
Ak sa parlament dohodne, je možné, že jesenné voľby sa zrazu stanú letnými. Musela by to však odhlasovať ústavná väčšina.
Pre Sobotkových sociálnych demokratov by to nebola ideálna situácia, lebo už teraz v prieskumoch strácajú na Babišovo ANO takmer dvadsať percent a prišli by o niekoľko mesiacov kampane, v ktorých by hroziacu prehru mohli zvrátiť alebo aspoň zmierniť.
Babišovi by to zase pomohlo. Naďalej by si mohol budovať imidž mučeníka, po ktorom idú „skorumpovaní, tradiční“ politici a v rýchlej kampani by nebol čas na prednesenie argumentov o jeho podozrivom konaní.
Uškodilo by to aj pravicovým stranám ako ODS či TOP 09, ktoré sa v prieskumoch pohybujú medzi piatimi až desiatimi percentami. Na leto plánovali kampaň, v ktorej chceli zvýšiť svoje šance, ale na to by už nemali čas.
Pre komunistov by sa veľa nemenilo, tí majú svojich desať až pätnásť percent prakticky istých už dve a pol desaťročia.
2. Vznikne nová koaličná väčšina
Odchod premiéra znamená pád vlády, no to neznamená, že nemôže vzniknúť vláda nová. Ak by v parlamente vznikla nová väčšina, môže vzniknúť aj nový kabinet.
Táto šanca je však veľmi málo reálna. Pre sociálnych demokratov by nemalo zmysel položiť vládu, ak by zostavovali novú koalíciu s ANO. Pravica zase Babiša kritizuje rovnako ako Sobotka, dohodou s ním by si krátko pred voľbami poškodila.
A sociálnym demokratom by nevyhovovala ani pozliepaná koalícia s komunistami a niektorými odpadlíkmi. Sobotka si nedávno užil dosť kritiky, keď len naznačil, že spolupráca s komunistami by nemusela byť tabu.