Česká vláda podá demisiu, končí pre Babišove kauzy

Český premiér Bohuslav Sobotka nechcel spraviť z Andreja Babiša mučeníka, radšej oznámil, že česká vláda končí.

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš.(Zdroj: idnes.cz / TASR)

PRAHA, BRATISLAVA. Český premiér Bohuslav Sobotka v utorok svojím rozhodnutím zaskočil aj vlastných ministrov. Česká vláda pol roka pred regulárnymi parlamentnými voľbami podáva demisiu. Dôvodom je minister financií a vicepremiér Andrej Babiš, ktorý nedokáže dostatočne vysvetliť svoje kauzy.

"Naša koalícia mala za cieľ dať krajinu do poriadku. Vďaka dobrému fungovaniu vlády sa väčšinu záväzkov podarilo splniť. Mali sme za cieľ bojovať proti daňovým únikom. No Andrej Babiš priniesol problém, ktorý viac ako trojročnú prácu vlády ohrozuje," povedal Sobotka.

Článok pokračuje pod video reklamou

S Babišom sa podľa neho spájajú viaceré otázky o nejasnom nákupe dlhopisov jeho vlastnej spoločnosti aj o tom, ako vôbec k svojmu majetku prišiel. Na tlačovej konferencii sa očakávalo, či premiér oznámi Babišovo odvolanie.

"Babiš by mohol zo seba urobiť mučeníka, pripravuje sa na to, a to by odviedlo diskusiu od podstatných vecí," vysvetlil Sobotka dôvod, prečo ministra priamo neodvolá. Sobotka tak jediné rozumné riešenie vidí v tom, že tento týždeň vláda podá do rúk prezidenta demisiu.

O tom, či do októbrových volieb dovládne Sobotkova vláda, rozhodne prezident Miloš Zeman. Voľby sa mohli konať aj skôr ako v októbri, ak by to ústavnou väčšinou odhlasovala Poslanecká snemovňa.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Kauzy rieši Babiš charitou, útoky otáča proti iným

Sporné dlhopisy

Za tri mesiace nedokázal minister vysvetliť v tejto otázke vôbec nič. Namiesto vysvetlení Andrej Babiš okolo seba kope a uráža kolegov z vlády.

Bohuslav Sobotka, český premiér

Sobotkovi prekáža konflikt záujmov ministra financií, ktorý je súčasne jedným z najbohatších ľudí v krajine. Babiša obviňujú z obchádzania daňových zákonov.

V roku 2012, keď Andrej Babiš zakladal politické hnutie ANO, vydala jeho firma Agrofert jednokorunové dlhopisy. Tie boli podľa vtedajších zákonov oslobodené od dane.

Babiš preto dlhopisy v hodnote 1,48 miliardy českých korún v rokoch 2012 a 2014 od vlastnej firmy kúpil za 1,55 miliardy českých korún (57 miliónov eur). Dokázal tak každoročne zarobiť 90 miliónov korún (3,3 milióna eur), ktoré sa nezdaňovali.

„Za tri mesiace nedokázal minister vysvetliť v tejto otázke vôbec nič. Namiesto vysvetlení Andrej Babiš okolo seba kope a uráža kolegov z vlády," povedal premiér. „Nie je jasné, či korunové dlhopisy Babiš nezneužil, nie je jasné, ako prišiel k svojmu majetku,“ povedal Sobotka na tlačovej konferencii.

Týždenník ECHO 24 ešte v januári spochybnil, odkiaľ mal Babiš peniaze na nákup dlhopisov. Jeho daňové priznania ukázali, že v roku 2013 mu na prvý nákup dlhopisov chýbalo asi 150 miliónov korún. Babiš až dodatočne po zverejnení článkov výšku svojich príjmov zvýšil a novinárov obvinil z klamstva.

Babišove transakcie vyšetruje finančná správa aj polícia. Sobotka však tvrdí, že nezávislé vyšetrovanie nie je možné, ak vyšetrovacie orgány spadajú priamo pod ministerstvo financií. „Minister robí všetko pre to, aby sa tieto kauzy nevyšetrili," povedal Sobotka.

Minulý týždeň sociálni demokrati (ČSSD) vydali sedemdesiatstranovú analýzu, ktorá spochybňuje Babišovo zbohatnutie aj podnikateľské aktivity. Babiš na obvinenia reagoval vysvetľujúcim listom, v ktorom tvrdí, že všetky jeho kroky boli legálne. Koaliční partneri však list označili za nedostatočný.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Kto porazí Zemana a Babiša alebo hľadanie nádeje v Česku

Lex Babiš

Konflikty vo vládnej koalícii sa začali už minulý rok, keď poslanci schválili zákon prezývaný aj lex Babiš. Zákon mal obmedziť vplyv oligarchov na politiku, podľa mnohých však bol namierený najmä na podnikateľské aktivity ministra financií Babiša.

Zákon znemožňuje, aby sa vládni politici, ktorí vlastnia určité podiely vo veľkých firmách, uchádzali o štátne zákazky a dotácie. Obmedzuje aj vlastníctvo médií, Babiš ovláda najväčšie české denníky.

Poslanci v januári prehlasovali pri tomto zákone aj veto prezidenta. Babiš to označil za podraz. Aby minister zákonu o konflikte záujmov vyhovel, previedol podiel spoločnosti Agrofert na trustové fondy, na ktoré dohliada aj jeho partnerka.

Premiér Sobotka následne reagoval na sociálnych sieťach aj na kauzu s dlhopismi. "Korunové dlhopisy bola cesta, ktorú využil miliardár A. Babiš na to, aby dôkladne o***l český štát," napísal na facebooku.

Babiš sa snažil niekoľkokrát svoje kauzy vysvetliť. Za útokmi na jeho osobu vidí snahu vyštvať ho z politiky. "Celá kauza, týkajúca sa dlhopisov Agrofertu a mojich príjmov, je len pokračovaním mediálnej honby na moju osobu od môjho vstupu na českú politickú scénu. Po vymyslenej kauze ŠtB, po účelovej kauze s biopalivami, kauze Bocianie hniezdo a o konflikte záujmov, je to len ďalší pokus, ako sa ma zbaviť a vyhnať z politiky," reagoval predtým Babiš.

Slaboch a zbabelec Sobotka

Demisia vlády prekvapila aj českú opozíciu. "Sobotkov boj: Nemám na to, odovzdám to Zemanovi," komentoval na twitteri premiérov krok líder opozičnej strany TOP 09 Miroslav Kalousek a označil Sobotku za 'sraba'.

Podobný názor na koniec celej vlády má aj predseda Starostov a nezávislých Petr Gazdík. Podľa neho sa Sobotka zriekol akejkoľvek zodpovednosti a odovzdal ju prezidentovi Zemanovi.

"Táto vláda mala málo pozitív, ale jedným z nich bola stabilita. Premiér a vicepremiér teraz svojím správaním uvrhnú krajinu pred voľbami do nestability," obáva sa Gazdík.

Pripojil sa k nemu predseda poslaneckého klubu Úsvitu-NK Marek Černoch, podľa ktorého Sobotka ohrozuje stabilitu Českej republiky.

Aj podľa predsedu ODS Petra Fialu je demisia prejavom toho, že premiér "nemá dosť odvahy, aby odvolal Andreja Babiša", a tak posilnil postavenie Miloša Zemana. Sobotkov aktuálny krok považuje za absurdný.

Tomio Okamura (SPD) označil pád vlády za hanbu. Sobotka a Babiš podľa neho nadradili vlastné politické záujmy nad záujmy občanov. Demisiu vyhlásil hlavne za marketingový ťah.

Premiéra si podal aj Babiš

Aj samotný Babiš po tlačovej konferencii útočil na premiéra. "Nerozumiem tomu, pán premiér ma ešte v pondelok vyzýval, aby som sa zachoval ako chlap a on sa zachoval ako zbabelec," reagoval Babiš podľa webu Lidovky.cz.

Babiš v rozhovore pre Lidové noviny navrhol, že novým premiérom by mohol byť súčasný minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek. V takom prípade by bol šéf ANO ochotný zvážiť aj svoj odchod z kabinetu.

"Keby teda z vlády vypadli Babiš a Sobotka, namiesto neho prišiel Zaorálek, tak prečo nie. O tom by naše hnutie uvažovalo," povedal Lidovým novinám.

Podľa Babiša by najlepším riešením bolo, keby kabinet dovládol v demisii až do konca volebného obdobia.

Prvý podpredseda hnutia ANO Jaroslav Faltýnek uviedol, že Sobotkova Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) umelo vyvoláva vládnu krízu. Dodal, že najsilnejšia vládna strana sa snaží ovládnuť ministerstvo financií a zastaviť tak prešetrovanie káuz, ktoré sa týkajú sociálnej demokracie.

Ľudovci predčasné voľby nechcú

Vypísanie predčasných volieb si neželajú ani českí ľudovci. Rozhodnutie premiéra však rešpektujú a jeho vysvetlenie považujú za zrozumiteľné.

"KDU-ČSL vníma návrh premiéra Sobotku ako ústavne najčistejšie riešenie situácie týkajúcej sa Andreja Babiša. A to v situácii, keď minister financií odmietol odstúpiť sám, ani ho k odstúpeniu nedonútilo jeho vlastné hnutie. Predseda vlády sa rozhodol na seba vziať zodpovednosť za situáciu, ktorú nespôsobil," domnieva sa vicepremiér a predseda KDÚ-ČSL Pavel Bělobrádek.

Ministri z KDÚ-ČSL oznámili, že Sobotkovým oznámením sa pre nich nič nemení a budú pokračovať v práci.

"Pracujem stále, ako som pracoval doteraz. Úloh, ktoré sú rozpracované, je veľa. Na mojom prístupe k práci sa vôbec nič nemení," povedal šéf rezortu pôdohospodárstva Marian Jurečka.

Aj minister kultúry Daniel Herman pripomenul, že sa zaoberá niekoľkými záležitosťami, pri ktorých by si neprial, aby demisiou vlády padli.

"Máme množstvo rozrokovaných úkonov. Máme veľký pamiatkový zákon v Poslaneckej snemovni, ktorý je v druhom čítaní, bola by veľká škoda, keby neprešiel," dodal svoje priority.

Predseda KSČM Vojtěch Filip naznačil, že vyhlásenie premiéra Sobotku o chystanej demisii vlády by mohol byť blaf. Premiérove rozhodnutie totiž vníma ako vytvorenie priestoru pre ministra financií a šéfa ANO Andreja Babiša, aby ho prinútil k rezignácii.

Na rade je Zeman

Všetci ministri sa však svorne zhodujú v tom, že na ťahu je teraz prezident Zeman.

Český prezident Miloš Zeman sa dosiaľ k zámeru premiéra Bohuslava Sobotku podať demisiu svojho kabinetu nevyjadril. Zeman však poveril svoje analytické tímy, aby sa ohlásenou demisiou zaoberali.

"Oznámenie premiéra Bohuslava Sobotku teraz ponecháme bez komentára. Postup prezidenta republiky bude oznámený v pravý čas," napísal hovorca hlavy štátu Jiří Ovčáček na sociálnej sieti Twitter.

Viacerí politici obviňujú Sobotku z destabilizácie situácie pár mesiacov pred voľbami. Pád vlády nie je v českej politike pritom vôbec výnimočný - od vzniku Českej republiky dokončili celé funkčné obdobie len dve vlády - prvá vláda Václava Klausa v rokoch 1992 až 1996 a vláda súčasného prezidenta Miloša Zemana medzi rokmi 1998 až 2002.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 2. Talent - vzdelanie - úspech
 3. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu
 4. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s?
 5. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche
 6. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať?
 7. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom
 8. Slovanet spustil LTE internet aj na juhu Tokaja
 9. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk
 10. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME
 1. Uvažujete nad solárnymi kolektormi? Získajte príspevok až 1750 €
 2. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 3. Príbeh tradičného družstva - príbeh Antonína Kvapila
 4. V Botanickej záhrade SPU otvorili jedinečnú výstavu orchideí
 5. Noc architektúry 2018
 6. V súťaži Záhrada, Park a Detail roka uspeli absolventi SPU
 7. Mieru spracovania odpadu zvyšujú automatizované linky
 8. Talent - vzdelanie - úspech
 9. Príbeh tradičného družstva - príbeh Iva Hlisnikovského
 10. Fasáda hotela Danube sa nekolauduje, investor predložil návrhy
 1. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom 27 549
 2. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s? 19 535
 3. Mio MiVue 733 WiFi - snadno přeneste záznam autokamery do mobilu 13 471
 4. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME 7 116
 5. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať? 6 390
 6. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno? 4 899
 7. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 3 598
 8. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 3 504
 9. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 3 345
 10. Nové komorné bývanie v Karlovke? Karlove 3 088

Téma: Andrej Babiš


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Slovenskí oligarchovia chceli pomôcť, cesta nakoniec končí v poli

Nedokončený nadjazd na kraji Bratislavy neplánujú dostavať.

ŠPORT

Verejné korčuľovanie je preč. Čo spravil Ramsay s reprezentáciou?

Slováci našli systém, disciplínu nie.

Neprehliadnite tiež

V Mali zahynuli dvaja francúzski vojaci, zabil ich výbuch

Muži boli súčasťou operácie zameranej na boj proti terorizmu.

V Nemecku odsúdili Sýrčana za plánovanie teroristického útoku

Policajti našli propagandistický materiál od extrémistickej organizácie Islamský štát.

Počet mŕtvych po páde autobusu z útesu v Peru sa zvýšil na 36

Poschodový autobus zišiel z diaľnice a zrútil sa z 200-metrového útesu.

Sýrska vojna už nie je o Sýrii, hovorí analytik z Aleppa

Utečenci z Európy sa do Sýrie nemôžu ešte vrátiť, vojna neskončila, hovorí analytik pochádzajúci zo Sýrie Armenak Tokmajyan.

V Česku vzniká vládna koalícia, s Babišom chce ísť ČSSD

Šéf českých sociálnych demokratov sa stretol so šéfom ANO Andrejom Babišom. Dohodli sa, že budú rokovať o novej vláde.