Časy amerického dolára ako medzinárodnej rezervnej meny sa končia. Hospodárstvo Spojených štátov čaká ťažká rana, pretože Rusko prechádza na zlatý štandard alebo v spolupráci s Čínou začne ignorovať dolár a spustí novú globálnu menu.
Takúto správu v rôznych obmenách šíria "alternatívne" médiá, často s titulom Putinov geniálny ťah. Články tohto typu krívajú minimálne na dvoch miestach. Dôležité je najmä to, že postavenie dolára ako medzinárodnej rezervnej meny neurčujú dohody krajín, ale dôvera jednotlivcov, firiem a štátov v tú-ktorú menu.
Zlyhalo aj euro
Súčasné postavenie dolára ako medzinárodnej rezervnej meny je, zdá sa, neohrozené, tvrdí Juraj Karpiš, ekonomický analytik organizácie INESS. "Každá svetová rezervná mena raz skončí. Tento proces však netrvá roky, ale dekády a závisí od posúvania ekonomického ťažiska po svete," vysvetľuje Karpiš.
Ambíciu byť alternatívou k doláru malo vo svojich začiatkoch euro, no "po existenčných problémoch dôveru zahraničia stratilo", dodáva analytik.
Rusko alebo Čína by dokázali konkurovať doláru iba vtedy, ak by mali menu, ktorej investori a podnikatelia dôverujú viac ako americkej.
Ak si chcete predstaviť aktuálnu dôveru investorov v rôzne meny, skúste sa zamyslieť, či by ste si svoje vlastné úspory uložili radšej v dolároch alebo v rubľoch.
Čo by ohrozilo USA?
Druhý bod, v ktorom spomenuté články krívajú, je domnienka, že ak sa Rusko či Čína odvrátia od dolára, americkú ekonomiku to pošle ku dnu.
Postavenie dolára ako svetovej rezervnej meny síce Spojeným štátom vyhovuje, no nie sú od toho závislé, tvrdí Karpiš.
Čína teoreticky má v rukách nástroj, ktorým by mohla hospodárstvo Spojených štátov poškodiť. Musela by začať hromadne vypredávať štátne dlhopisy USA, ktoré vlastní. "To by však ešte viac uškodilo samotnej Číne, keďže by na týchto dlhopisoch musela realizovať prípadnú stratu," dodáva Karpiš.
Aj úvahy o zlatom štandarde považuje analytik za nepravdepodobné.
Opakovanie je matkou hoaxu
Takéto správy sa v "alternatívnych médiách" v približne rovnakej podobe objavujú už niekoľko rokov. Práve opakovanie sa podobnej správy je dobrou indíciou, že čítame hoax. Znamená to jednak, že článok je neaktuálny a jednak, že udalosti, ktoré opisuje ako neodvratné, sa nestali, hoci ich "alternatíva" predpovedala už pred rokmi.
Spomeňme si, koľkokrát sme už na oblohe mali vidieť Mars veľký ako mesiac v splne.