BAGDAD. Svedecké výpovede nepotvrdzujú verziu americkej armády o útoku, pri ktorom v marci v západnom Mósule zomrela v jednom dome najmenej stovka civilistov.
Armáda útok stále vyšetruje a podľa jej predbežných zistení radikáli do domu zrejme nahnali civilistov zámerne, budovu podmínovali a paľbou na ňu naviedli koaličné lietadlá, ktoré pomáhajú oslobodzovať iracké veľkomesto.
Prežili dvaja ľudia
Svedkovia, ktorých v utorok citovala agentúra AP, ale túto verziu spochybňujú. Dvojposchodový dom stál pri hlavnej ceste a patril podnikateľovi Tajsírovi abú Taufikovi, ktorý sa ochotne ujímal ľudí, ktorých pred sebou hnali oddiely Islamského štátu (IS) zo štvrtí, do ktorých postupovala armáda.
Sám tam mal vlastnú 14-člennú rodinu, len dva dni pred útokom v dome porodila jedna žena.
"Nemôžem tých ľudí poslať preč," hovoril podľa jedného zo susedov abú Taufíka k výčitkám, že nie je bezpečné zhromažďovať toľko ľudí na jednom mieste.
Alí Zanún patrí k dvom ľuďom, ktorí boli v dome a ako jediní nálet prežili. Pod troskami čakal na záchranu päť dní, okolo neho boli telá dvadsiatich jeho príbuzných.
Rodina musela odísť z domu v susednej štvrti a týždeň hľadala nové prístrešie. Nakoniec skončili všetci v dome abú Taufika.
Ženy sa tiesnili na prízemí, muži boli na poschodiach nad nimi. Bojovníkov z IS bolo vidieť v uliciach niekoľko dní pred útokom, ale nikdy podľa neho nestrieľali priamo z domu.
Päť dní v troskách
Ďalší svedok Mahmúd Ismail povedal, že ostreľovač vypálil zo strechy domu niekoľko dávok a potom utiekol. Iracká armáda podľa neho ale musela vedieť, že sú tam civilisti.
"Zabijete kvôli jednému človeku 105 ľudí?" povedal. Zanúna z trosiek po piatich dňoch vyhrabali, v nemocnici sa podrobil niekoľkým operáciám a dozvedel sa, že celá jeho rodina, vrátane dvoch manželiek, detí a čerstvo narodeného vnúčaťa, je mŕtva.
Boj o západný Mósul trvá od februára a je označovaný za oveľa tvrdší ako bitka o východnú časť mesta, ktorá sa skončila v januári. Západné štvrte sú husto obývané a podľa skupiny Iraq Body Count tam v marci a apríli pri náletoch zahynulo vyše 1 200 ľudí.
Počas sto dní bojov o východný Mósul bolo zabitých alebo zranených 1 600 civilistov. Pentagon priznáva iba 352 civilných obetí v Iraku a Sýrii od začiatku bojov proti IS v roku 2014.
Ťažké podmienky v meste
Demografická situácia v západnom Mósule je zložitejšia ako vo východnom. Bývalý prezident Saddám Husajn tam pridelil nehnuteľnosti mnohých členom svojich vojenských zložiek a tajných služieb.
Po jeho páde v roku 2003 sa potom títo ľudia väčšinou postavili na stranu síl, ktoré bojovali proti koalícii, teda najprv na stranu al-Kájdy, neskôr Islamského štátu.
Abú Taufíkov dom stál práve v časti mesta, kde žili Saddámovi ľudia. AP tiež upozornila, že zatiaľ čo o východný Mósul bojovali predovšetkým členovia elitnej protiteroristickej jednotky vycvičení Američanmi, do boja o západnú časť mesta bola nasadená aj federálna polícia, ktorá nie je na boj v mestskom prostredí dobre pripravená.
Do bojov viac než predtým zasahuje delostrelectvo a letectvo. Americký generál Stephen Townsend, ktorý velí koalícii vedenej Spojenými štátmi, označil boj o západný Mósul "za najťažšiu a najtvrdšiu bitku v mestskom prostredí, akú zažil za 34 rokov svojej služby".