MOGADIŠO. Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v pondelok prisľúbil zdvojnásobiť pomoc Berlína pre suchom zasiahnuté Somálsko, kde viac ako šesť miliónom ľudí čelí nedostatku potravín a hladu.
Agentúra DPA pripomenula, že Nemecko už Somálsku sľúbilo humanitárnu pomoc v hodnote 70 miliónov eur. "Sme pripravení minimálne ju zdvojnásobiť," vyhlásil Gabriel dnes po prílete do Mogadiša.
Minister tiež vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zintenzívnilo boj proti hladu v Somálsku, kde si hladomor v roku 2011 vyžiadal viac ako 250-tisíc ľudských životov.

Znížiť závislosť od zahraničia
DPA dodala, že hoci Gabriel avizoval zdvojnásobenie pomoci pre Somálsko, upozornil súčasne, že táto africká krajina potrebuje znížiť svoju závislosť od pomoci zo zahraničia. Dodal, že "sme veľmi radi, že po dlhej dobe existuje vláda a prezident, ktorí majú dobrú šancu na skutočnú zmenu situácie" v Somálsku.
Medzinárodné spoločenstvo by podľa Gabriela nemalo vidieť Somálsko ako "zlyhávajúci štát, ale ako štát, ktorý sa úporne snaží obnoviť spoľahlivú štátnu štruktúru, ktorá mu "pomôže zaručiť bezpečnosť."
Gabrielova návšteva v Somálsku nebola vopred avizovaná vzhľadom na obavy o jeho bezpečnosť v krajine, kde radikálna islamistická skupina aš-Šabáb naďalej pácha teroristické útoky.

Bránia humanitárnym operáciám
Aš-Šabáb má tesné kontakty s medzinárodnou teroristickou sieťou al-Káida a okrem boja proti ústrednej vláde v Somálsku bráni aj humanitárnym operáciám OSN v krajine.
Somálsky prezident Mohamed Abdullahi Mohamed, ktorý sa funkcie ujal vo februári, sa zaviazal zintenzívniť boj proti aš-Šabábu.
Somálska republika prakticky prestala existovať ako celistvý štát v roku 1991, keď padol režim diktátora Siada Barrého. Medzinárodné spoločenstvo považuje za jedinú legitímnu vládu federálnu administratívu, ktorá však reálne ovláda len metropolu Mogadišo a niekoľko ďalších okresov. Zvyšok krajiny je pod kontrolou neuznaných úradov, klanov či radikálnych islamistických hnutí.