ISTANBUL. Turecko zablokovalo prístup na Wikipédiu, voľne prístupnú internetovú encyklopédiu, ktorá je jednou z najobľúbenejších webových stránok sveta.
Ministerstvo dopravy, námorných záležitostí a komunikácie uviedlo, že stránky boli zablokované, pretože sa "stali informačným zdrojom, ktorý slúži skupinám vedúcim kampaň proti Turecku na medzinárodnej scéne."
Mimovládna organizácia Turkey Blocks konštatuje, že stránka je na príkaz tureckých orgánov neprístupná od 8.00 h miestneho času (7.00 SELČ). Organizácia zároveň dodala, že sa tak stalo na základe rozhodnutia telekomunikačného úradu.

Už zareagoval aj zakladateľ
Na zákaz už reagoval aj zakladateľ Wikipédie Jimmy Wales. "Prístup k informáciám je základné ľudské právo," napísal v sobotu v statuse na twitteri.
"Tureckí občania, vždy vás podporím v boji za toto právo," citovala ho tlačová agentúra DPA.
Wales pripojil link na článok BBC v turečtine o tom, že tamojšie úrady zablokovali prístup na túto internetovú encyklopédiu a že mimovládna organizácia, ktorá monitoruje situáciu, zablokovanie jednej z najobľúbenejších webových stránok potvrdila.
Loading
...
Len cez súkromnú sieť
Ľudia v Istanbule sa na žiadnu z jazykových verzií Wikipédie nedostanú bez použitia virtuálnej súkromnej siete (VPN), informovala BBC.
"Strata prístupu je dôsledkom internetových filtrov používaných pri cenzúre obsahu v krajine," uvádza Turkey Blocks.
"Po technickej analýze a právnom zvážení na základe zákona číslo 5651 (správa internetu), bolo prijaté administratívne opatrenie pre túto webovú stránku," citovala BBC turecký úrad informácií a komunikačných technológií.
Loading
...
Dôvod orgány neuviedli
Tamojšie orgány dlho neprinášali zdôvodnenie, prečo je webová stránka neprístupná. Turecké médiá ráno uvádzali, že dôvodom bol "obsah súvisiaci s terorizmom". Predbežné nariadenie však musí podľa nich do niekoľkých dní podporiť svojím rozhodnutím súd.
Denník Hürriyet uvádza, že Turecko komunikovalo s Wikipédiou o odstránení obsahu podporujúceho terorizmus a o prezentovaní Turecka ako "podporovateľa teroru".
Podľa televízie NTV Turecko požaduje, aby Wikipédia otvorila svoju kanceláriu v krajine, konala v súlade s medzinárodným právom, rešpektovala súdne rozhodnutia a "nebola súčasťou operácie očierňujúcej Turecko". Ak tieto požiadavky splní a "nevyhovujúci" obsah odstráni, jej webová stránka bude podľa tureckých médií opätovne prístupná.