
PARÍŽ. O menej ako dva týždne by sa mohla Marine Le Penová stať prvou ženou, ktorá vyhrá francúzske prezidentské voľby. No o sebe samej takto hovorí len zriedkakedy.
Keď Le Penová vyšla na pódium, aby reagovala na svoj úspech v prvom kole, vôbec nehovorila o povestnom prekročení metaforickej hranice, ktoré sa zdalo ešte prednedávnom nemožné. Nespomenula ženy, dievčatá ani rod.
No ten zohral v ohromujúco úspešnej kampani Marine Le Penovej v roku 2017 významnú, hoci napohľad jemnú rolu.
V jej tohtoročných písaných príspevkoch aj prejavoch sa táto téma vyskytovala pokojne a konštantne - a najmä s jedným konkrétnym účelom. Stigmatizovania moslimov.

Cieli na islam
“Takmer nikdy nehovorí o pozícii žien - okrem situácií, keď cieli na islam a imigrantov.
„
“Kartu rodovej rovnosti používala pre svoje vlastné benefity,” hovorí Cécile Alduyová, autorka známej knihy o Le Penovej rétorike a profesorka francúzskej politiky na Stanfordskej univerzite. “No vždy len na to, aby očiernila islam. Takmer nikdy nehovorí o pozícii žien - okrem situácií, keď cieli na islam a imigrantov.”
V skutočnosti má Le Penová s témou rodovej rovnosti komplikované vzťahy.
Na jednej strane je v konečnom dôsledku jedinou ženskou kandidátkou, ktorá sa snaží získať silu v politickom systéme, v ktorom stále dominujú muži.
Na druhej strane však ako poslankyňa Európskeho parlamentu niekoľkokrát hlasovala proti uzneseniam, o ktorých ich obhajcovia tvrdili, že by zlepšili zdravie i bezpečnosť žien.
Marine ako Marianne
V stredu Le Penovej kampaň odhalila nový slogan pre záverečné kolo volieb. "Vyberte si Francúzsko,” píše sa na portréte kandidátky.
Keďže Francúzsko dlhodobo reprezentuje jeho ženské stelesnenie - Marianne, bohyňa slobody, ktorej tvár zdobí takmer každú radnicu a administratívnu budovu v krajine - tento výber nebol náhodný.
V prezidentských voľbách, ktoré pracovali najmä s témou francúzskej národnej identity, je to pre niektorých kritikov dostatočne jasný odkaz: Marianne je Marine a Marine je biela a blond.