SOUL. Severná Kórea vypálila balistickú raketu bližšie neurčeného typu. Raketová skúška však zrejme bola neúspešná, keďže strela zjavne vybuchla len niekoľko sekúnd po štarte.
S odvolaním sa zdroje z prostredia juhokórejskej armády o tom informovala agentúra Jonhap.
"Severná Kórea vypálila neidentifikovanú strelu z okolia Bukchangu v provincii Južný Pchjongan smerom na severovýchod približne o 05.30 h (miestneho času)," uviedla juhokórejská armáda a dodala, že skúška bola podľa všetkého neúspešná.
Juhokórejské ministerstvo zahraničia označilo test za "očividné" porušenie rezolúcie OSN a najnovšiu ukážku "agresivity a ľahkovážnosti" KĽDR.
Neúspešný test rakety
O neúspešnej raketovej skúške informovala podľa spravodajskej stanice BBC aj americká armáda, ktorá zároveň uviedla, že odpálená strela neprekročila územie Kórejskej ľudovodemokratickej republiky.
Velenie juhokórejskej armády uviedlo, že raketa bola vo vzduchu niekoľko minút, pričom dosiahla maximálnu výšku 71 kilometrov.
Kam až sa jej podarilo doletieť však zatiaľ nespresnilo. Soul zároveň informoval, že sa pokúša zistiť, o aký typ rakety išlo.
CNN s odvolaním sa na vládny zdroj informovala, že išlo zrejme o raketu stredného doletu typu KN-17.

Ekonomické sankcie
K skúške došlo len niekoľko hodín po tom, ako americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson vyzval na pôde Bezpečnostnej rady OSN na uvalenie nových sankcií na Severnú Kóreu.
Povedal pritom, že ak svetové spoločenstvo okamžite nezasiahne proti zbrojnému programu Pchjongjangu, bude to mať "katastrofálne" následky.
Najnovší test by tak mohol podľa jedného z predstaviteľov americkej vlády urýchliť prijatie nových jednostranných ekonomických sankcií USA voči KĽDR.
Americká administratíva podľa neho očakávala "nejaké severokórejské provokácie" pre juhokórejskými prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 9. mája.
Francúzsky veľvyslanec pri OSN Francois Delattre vyhlásil, že napriek drobným rozdielom v názoroch členských krajín ohľadne politiky, ktorá sa má voči KĽDR uplatňovať, je BR OSN jednotná v tom, že Severná Kórea sa musí atómových zbraní zbaviť.
Loading
...
Trumpova reakcia
Na správu o neúspešnej raketovej skúške zareagoval aj americký prezident Donald Trump. Od jeho nástupu do Bieleho domu išlo podľa CNN už o deviatu test rakety.
"Severná Kórea znevážila priania Číny a jej vysoko uznávaného prezidenta, keď dnes, hoci neúspešne, odpálila raketu," napísal na svojom účte na sociálnej sieti Twitter.
Napätie na Kórejskom polostrove eskaluje v dôsledku rozvíjania raketového a jadrového programu Severnej Kórey, s čím súvisia i dosiaľ najväčšie spoločné manévre USA a Južnej Kórey či vyslanie údernej skupiny amerických vojenských plavidiel do tejto oblasti.