BRUSEL, BRATISLAVA. Je to akoby bol Stalin alebo Brežnev späť, no teraz je to v Maďarsku. Čo bude ďalej, začneš páliť knihy? Holandský europoslanec Guy Verhofstadt v stredu v Európskom parlamente takto kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána.
Orbánovu vládu Únia kritizuje za pošliapávanie demokracie a Európska komisia začína proti Maďarsku prvé právne kroky. Nepáči sa jej vyštvanie zahraničnej univerzity ani kampaň proti Bruselu. Môže však Únia trestať Maďarov za ich politiku?
1. Prečo začína Únia konať proti Maďarsku?
Maďarská vláda začiatkom mesiaca schválila novelizáciu vysokoškolského zákona. Podľa novej normy v Maďarsku môžu pôsobiť zahraničné univerzity len v tom prípade, ak majú kampus aj v domovskej krajine. Toto pravidlo však nespĺňa len jedna inštitúcia – Stredoeurópska univerzita (CEU), ktorú v 90. rokoch v Budapešti založil finančník George Soros.
Univerzita v stredu avizovala, že jej existencia v Maďarsku je ohrozená a pravdepodobne sa bude musieť presťahovať do Viedne alebo Prahy. Orbán vidí problém v jej financovaní aj v tom, že sa akademická obec a študenti vyjadrujú k vnútroštátnym záležitostiam.
Únii prekáža aj Orbánova politika voči utečencom, Maďarsko totiž žiadateľov o azyl zadržiava v strážených uzatvorených táboroch.

2. Čo musí Maďarsko v najbližších týždňoch spraviť?
Európska komisia poslala v stredu Maďarsku formálny list, v ktorom rozoberá nový vysokoškolský zákon. Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans povedal, že zákon nie je v súlade s viacerými európskymi normami.
„Budapešť negarantuje právo na akademickú slobodu, právo na vzdelávanie a právo na podnikanie,“ napísala Komisia. Maďarsko má teraz mesiac na odpoveď – zistenia Komisie musí vyvrátiť.
Ak sa im to dostatočne nepodarí vysvetliť, Komisia môže spustiť kontroverzný článok č. 7 Lisabonskej zmluvy.

3. Čo je to článok 7?
„Cieľom článku 7 je zabezpečiť, aby všetky krajiny EÚ dodržiavali spoločné hodnoty EÚ vrátane zásady právneho štátu,“ píše sa v zmluve. Komisia najskôr vopred upozorní krajinu na porušovanie predpisov a až následne po nesplnení pripomienok spúšťa tento proces.
Ak ide o závažné porušovanie hodnôt, Rada EÚ, v ktorej zasadajú lídri členských štátov, môže krajinu potrestať – a to napríklad odobraním hlasovacieho práva v Rade. Odobrať môže aj eurofondy alebo obmedziť prístup Maďarska na spoločný trh.
Súhlasiť by museli všetky členské štáty okrem Maďarska, Budapešť má však na svojej strane minimálne Poliakov.
4. Bol niekedy použitý?
“Ostatné členské štáty budú akékoľvek sankcie blokovať.
„