BERLÍN. Niektorí ľudia v Británii si podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej ešte stále robia ilúzie o brexite.
Británia ale nebude mať po vystúpení z Európskej únie rovnaké alebo dokonca väčšie práva, ako ostatné členské krajiny, zdôraznila vo štvrtok v Spolkovom sneme.
Merkelová tiež poznamenala, že dohodu o budúcom vzťahu Británie s Úniou bude možné uzavrieť, až budú uspokojivo vyriešené všetky otázky spojené s britským odchodom.
"Môže to ísť a pôjde to iba v tomto poradí, a nie naopak," zdôraznila šéfka nemeckej vlády.

Členské štáty v tom majú jasno
"Jasné tiež je, že tretia krajina (vo vzťahu k Únii), a tou Británie bude, nemôže a nebude mať rovnaké práva alebo dokonca lepšie postavenie ako člen Európskej únie. Jasno v tom má všetkých 27 krajín aj európske inštitúcie," tvrdí Merkelová.
"Milí kolegovia, milé kolegyne, možno si myslíte, že to sú všetko samozrejmosti, ale musím to bohužiaľ povedať takto jasne, pretože mám pocit, že si o tom niektorí v Británii ešte robia ilúzie," podotkla šéfka nemeckej vlády.
Británia dvojročný proces vystúpenia z EÚ oficiálne začala koncom marca. Ostatné krajiny Únie dávajú najavo, že budú o brexite vyjednávať spoločne. To si Merkelová pochvaľovala. Silný signál v tomto duchu by podľa nej mal vyslať aj nadchádzajúci mimoriadny summit EÚ.
Kritizovala Turecko
Merkelová sa ďalej v prejave venovala Turecku a vyhlásila, že kroky tureckej vlády v poslednom týždni "vážne zaťažili" nemecko-turecké vzťahy.
Turecké úrady zatkli v posledných dňoch tisíce ľudí údajne napojených na moslimského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v exile v USA, ktorého Ankara podozrieva zo zorganizovania pokusu o prevrat. Frakcia armády sa o tento puč pokúsila vlani v júli, ale bol potlačený.
Merkelová členom Bundestagu povedala, že zaobchádzanie Turecka s nemecko-tureckým novinárom Denizom Yücelom, ktorého vláda zadržiava neďaleko Istanbulu, "nie je zlučiteľné s právnym poriadkom". A obvinila Ankaru, že novinárov zadržiava bezdôvodne, čo je "očividne aj prípad Deniza Yücela".

Hovorí sa aj o dôsledkoch
Nemecko bude podľa Merkelovej viesť s partnermi z EÚ rozhovory o tom, "aké konkrétne dôsledky budú vhodné a kedy konkrétne budú zavedené".
Politička tiež povedala, že Nemecko pozorne sleduje, ako Turecko reaguje na správy medzinárodných pozorovateľov, ktorí zaznamenali sériu nezrovnalostí v referende o posilnení prezidentských právomocí.
Pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zistili, že v referende bolo zrejme zmanipulovaných množstvo hlasov voličov. Ľudové hlasovanie sa skončilo v prospech prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Merkelová uviedla v nemeckom parlamente, že turecká vláda "musí odpovedať na položené otázky". "Budeme veľmi pozorne sledovať, ako sa Turecko so správami vyrovná," vyhlásila nemecká líderka.
Pridal sa i Stoltenberg
Aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval Turecko, aby rešpektovalo pravidlá právneho štátu. "Samozrejme, že Turecko má právo sa brániť a stíhať tých, ktorí stáli za pokusom o prevrat, ale musí to byť vykonávané pri plnom rešpektovaní právneho štátu", uviedol šéf aliancie.