RAKKA, BRATISLAVA. Mladý Brit z Enfieldu Stefan Aristidou odletel v apríli 2015 na Cyprus, odvtedy o ňom rodina nepočula. Susedia tvrdia, že pár týždňov pred odchodom začal nosiť namiesto riflí islamské oblečenie a navštevovať mešitu.
Aristidoua tento týždeň zadržala turecká polícia v meste Kilis, len tri kilometre od sýrskych hraníc. Muž tvrdí, že do Sýrie sa išiel usadiť – a to priamo do hlavného mesta samozvaného Islamského štátu.
Aristidou podľa denníka Guardian nie je jediným cudzincom zadržaným v posledných dňoch na sýrskych hraniciach. Turecká polícia zatkla aj Američana Karyho Paula Klemana, ktorý v roku 2011 konvertoval na islam a presťahoval sa na Blízky východ, kde chcel vykonávať humanitárnu pomoc.
Aj s rodinou išiel žiť do Sýrie, kde podľa vlastných slov zistil, že to, čo ho do krajiny priviedlo, „bol podvod“.
K Islamskému štátu sa podľa odhadov webu Middle East Observer pridalo 27 až 31-tisíc zahraničných bojovníkov. Aj keď väčšina je podľa úradov mŕtva, s čoraz väčším počtom oslobodených miest a úpadkom Islamského štátu sa títo bojovníci snažia o návrat domov – ideálne s argumentom, že počas pobytu v Sýrii džihádistom nepomáhali.

Loading
...
Riziko sa zvýši
“Európa musí držať stráž. Hrozba sa v najbližších mesiacoch a rokoch zvýši, keďže tlak na Islamský štát narastá.
„
Iracké provládne jednotky tento týždeň oznámili, že sa im podarilo oslobodiť aj staroveké mesto Hatra. Islamisti však historické pamiatky v meste poškodili hneď po tom, čo sa oblasti pred troma rokmi zmocnili, píše agentúra AFP.
Práve do sýrskej Rakky prišli za posledné štyri roky tisícky cudzincov, ktorí sa teraz začali vracať domov – podľa denníku Guardian buď kontaktujú priamo ambasády svojich krajín, alebo sa snažia infiltrovať do utečeneckej vlny smerujúcej do Turecka. Tí najlojálnejší džihádisti by mohli v domovských krajinách následne zaútočiť.