WASHINGTON, BRATISLAVA. Utajené dokumenty bezpečnostných služieb podľa New York Times ukazujú, že severokórejský režim je schopný vyrobiť jadrovú bombu každých šesť či sedem týždňov.
Strely, ktoré by mohli zasiahnuť okolité štáty či americké základne, už KĽDR dávno má, americká armáda sa obáva, že nové technológie by mohli ohroziť priamo americké pobrežie. Kým doterajšie testy posledné roky svet znepokojovali, no mocnosti výraznejšie nezasiahli, nové vyhrážky a vývoj jadrových hlavíc nútia najmä Spojené štáty konať čo najrýchlejšie.
„Veľa sa naučili,“ hovorí pre New York Times Siegfried S. Hecker zo Stanfordu, ktorý riadil kedysi centrum pre vývoj zbraní v Novom Mexiku. Severokórejské jadrové hlavice by tak o pár rokov mohli dosiahnuť napríklad Seattle či Kaliforniu, tvrdí.
Ak by sa navyše začal priamy konflikt medzi KĽDR a ich južnými susedmi, útok by mohol trvať len pár sekúnd a na svedomí by mohol mať státisíce ľudí, tvrdí magazín Vox. Len v samotnom Soule, ktorý je od severokórejských hraníc vzdialený 40 kilometrov, žije dnes asi 25 miliónov ľudí.
Severná Kórea je tak čoraz väčšou hrozbou a aj výzvou pre administratívu Donalda Trumpa – no podľa Voxu to neznamená, že sa začne vojna.

Znepokojení diplomati
Vývoj v Severnej Kórei (KĽDR) za posledné týždne znepokojil viacerých diplomatov. Americký viceprezident Mike Pence pred dvoma týždňami vyhlásil, že trpezlivosť so Severnou Kóreou sa skončila a prezident Trump sľuboval vyslanie armády k polostrovu.
Aj keď mnohí doteraz hovorili skôr o „vojne slov“, Severná Kórea medzitým vykonala neúspešný test rakety a k americkej lietadlovej lodi pri pobreží sa pridala aj ponorka.
Navyše v Južnej Kórei Američania v utorok začali inštalovať kontroverzný protiraketový obranný systém THAAD, ktorý má krajinu ochrániť pred prípadnými strelami zo severu. Americké kroky, spoločné vojenské cvičenia aj vyhrážky severu viacerí začínajú vnímať ako destabilizujúce preteky v zbrojení.