WASHINGTON, BRATISLAVA. Vždy to bol jeden z vrcholov predvolebných mítingov Donalda Trumpa. Chvíľa, pri ktorej sa cítil sebaisto.
Postavíme múr, sľuboval chvíľami až krikom. A kto ho zaplatí? „Mexiko!“ odpovedal ešte väčším krikom nadšený dav.
Teraz je Donald Trump americkým prezidentom a myšlienky výstavby múru na hranici s Mexikom, ktorý má zastaviť nelegálnu migráciu aj obchod s drogami, sa stále nevzdal. Narazil však na problém, nielenže Mexiko podľa očakávania odmieta výstavbu financovať, no peniaze nechce vyčleniť ani Kongres.
A tak sa plán zatiaľ odkladá. Demokrati, ktorí sú síce v menšine, no majú dosť hlasov na to, aby zákon o výdavkoch do konca fiškálneho roka, teda do konca septembra, zablokovali, to totiž odmietli.
Biely dom nakoniec ustúpil, hrozilo totiž, že v sobotu, keď bude Trump oslavovať sto dní od nástupu do funkcie, by zároveň došlo k odstávke vlády, ktorá nastáva, keď Kongres neschváli financovanie federálnych úradov.

Státisíce ľudí na neplatenom voľne
V roku 2013 pre odpor voči zdravotníckej reforme vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu zablokovali štátny rozpočet republikáni. Takmer milión ľudí v štátnych úradoch dostalo neplatené voľno, zatvorili sa najznámejšie pamiatky či národné parky, na úradoch chýbali napríklad aj ľudia, ktorí vydávajú pasy alebo víza. Trvalo to šestnásť dní a nikto nechce, aby sa to opakovalo.
A preto nakoniec z návrhu rozpočtu republikáni položku vo výške 1,5 miliardy dolárov na prvú fázu výstavby múru nateraz stiahli. Ani to nemala byť konečná suma.
Trump spočiatku sľuboval, že to vyjde na dvanásť miliárd dolárov, ministerstvo vnútornej bezpečnosti to vo februári vyčíslilo na 21,6 miliardy dolárov, pričom demokratickí senátori hovoria až o 70 miliardách.
“Trump nie je na rozdiel od niektorých republikánov ako Ted Cruz mužom, ktorý sa pustí do boja s politickými veternými mlynmi. V prvom rade chce vyhrať a vyhráva tak, že si vyberá bitky, pri ktorých má najväčšiu šancu.“
„
Aj v utorok však Trump opakoval, že myšlienky sa nevzdáva. „Už sme spustili prípravy,“ vyhlásil podľa Guardianu. „Robíme na plánoch, pripravujeme špecifikácie plotu, na plote robíme a určite ho postavíme.“
Keď sa ho na stretnutí s farmármi spýtali, kedy bude stáť, sľúbil, že ešte počas jeho prvého funkčného obdobia, teda v najbližších štyroch rokoch. „Máme veľa času,“ zdôraznil.
Stále sa nevzdal ani myšlienky, že za výstavbu plotu nakoniec predsa len zaplatia Mexičania. Spočiatku by to mal financovať americký štátny rozpočet, no potom by chcel Trump získať peniaze späť.
„Prezident svoj sľub splní aj pokiaľ ide o financovanie,“ citujú New York Times Trumpovho hovorcu Seana Spicera. Peniaze chce v rozpočte nájsť ešte v tomto roku. A potom možno príde aj s plánom, ako prinúti Mexičanov preplatiť náklady.
Nebojuje s veternými mlynmi
Pre Trumpa ide už o druhý ústupok Kongresu v téme, na ktorej si postavil kampaň. Zlyhal aj pri snahe zrušiť Obamovu zdravotnícku reformu.
Naráža aj na súdy, ktoré zneplatnili zákaz vstupu pre občanov vybratých krajín, teraz zas federálny súd zastavil platnosť jeho nariadenia, ktorým chcel zastaviť financovanie pre mestá, ktoré nenahlasujú ľudí bez povolenia na pobyt.
„Trump nie je na rozdiel od niektorých republikánov ako Ted Cruz mužom, ktorý sa pustí do boja s politickými veternými mlynmi,“ píše v analýze komentátor CNN Chris Cilliza. „V prvom rade chce vyhrať a vyhráva tak, že si vyberá bitky, pri ktorých má najväčšiu šancu.“
Preto podľa neho nakoniec financovanie múru stiahol. Zľakol sa vládnej odstávky, ktorá by veľmi skoro po jeho nástupe ukázala, že republikáni nevedia vládnuť. „Umožniť odstávku pre múr, ktorý je populárny len v úzkom kruhu republikánov, by bolo ešte viac zničujúce,“ tvrdí Cilliza.
Navyše, čísla ukazujú, že situácia na hranici sa zlepšuje aj bez múru. Od novembra, keď Trump vyhral prezidentské voľby, klesol počet nelegálnych prechodov o 75 percent. Biely dom tvrdí, že je to vďaka tvrdšej rétorike, s ktorou Trump prišiel ešte pred inauguráciou.
