
WASHINGTON, BRATISLAVA. Mal to byť veľký test pre prieskumy verejnej mienky, ktoré sa v uplynulých mesiacoch už toľkokrát fatálne mýlili.
Nepredpovedali brexit, víťazstvo Donalda Trumpa a mnohí sa obávali, že podceňujú aj skutočnú podporu líderky francúzskeho Národného frontu Marine Le Penovej.
Francúzske prezidentské voľby však tentoraz dopadli takmer rovnako, ako predpovedali agentúry.
Liberál Emmanuel Macron získal v prvom kole takmer 24 a druhá Le Penová 21,5 percenta. A ak sa nemýlia ani pred druhým kolom naplánovaným o dva týždne, Macron by mal zvíťaziť s obrovským rozdielom viac ako dvadsiatich percent. Porovnanie s Trumpom aj preto podľa analytikov nesedí.
„Le Penová je v oveľa väčšej priepasti, v akej bol kedy Trump,“ napísal Nate Silver z portálu FiveThirtyEight.
Rozdiely sú zásadné
Rovnaký web bol pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA plný analýz, podľa ktorých mal Trump jednoznačne prehrať. Samotný FiveThirtyEight mu dával len 29-percentné šance na víťazstvo, iné predpovedné modely dokonca len jedno percento.
Analýzy vychádzali z takzvaných predpovedných modelov, ktoré simulujú rôzne možnosti, podľa ktorých sa správajú voliči.
“Trumpove víťazstvo aj brexit boli historické udalosti vo svetových dejinách, ale z hľadiska prieskumov to boli to len absolútne bežné príhody.
„
Aj keď Trump získal v konečnom zúčtovaní menej hlasov ako jeho súperka Hillary Clintonová, vyhral vďaka systému voliteľov, kde víťaz v jednotlivých štátoch berie všetko.
Silver však tvrdí, že prieskumy sa tentoraz nebudú mýliť.
Rozdiel medzi Trumpom, brexitom a Le Penovou je totiž zásadný. Trump vyhral len veľmi tesne a rovnako to platí aj o Britoch, ktorí hlasovali za odchod z Únie. Stačili dve percentá hlasov a referendum o brexite aj voľby v USA by dopadli opačne.

Musel by sa stať zázrak
To by však nemal byť prípad druhého kola francúzskych prezidentských volieb. Le Penová ho podľa agentúry Ipsos prehrá až o 24 percent a ak by chcela rozdiel zmazať už o dva týždne, musel by sa stať zázrak.
„Trumpovo víťazstvo aj brexit boli historické udalosti vo svetových dejinách, ale z hľadiska prieskumov to boli len absolútne bežné príhody. Dvoj- alebo trojpercentné odchýlky sú extrémne časté,“ vysvetľuje Silver.
Pripomína tiež, že história je plná príkladov, keď sa prieskumy viac či menej mýlili. „Nie je však veľa príkladov, keď sa pomýlili o 26 percent,“ cituje Silver iný prieskum, podľa ktorého by Le Penová potrebovala presne takúto štatistickú chybu.
Predpovede prieskumných agentúr si Francúzi overia v praxi už 7. mája, nakedy je vypísané druhé kolo prezidentských volieb.
Loading
...