SME

Toto nie je Francúzsko, ktoré De Gaulle vytvoril. To môže čoskoro zomrieť

Hrdina odboja voči nacistom zakladal systém, kde prezident presahuje stranícke spory. Ten sa postupne stráca, vidno to bolo aj v kampani.

De Gaulle (v aute) na konci 50. rokov vytvoril súčasný francúzsky politický systém.De Gaulle (v aute) na konci 50. rokov vytvoril súčasný francúzsky politický systém. (Zdroj: WIKIMEDIA COMMONS)

PARÍŽ. Na cintoríne pri malom kamennom kostole v dedine Colombey-les-Deux-Églises, si Charles de Gaulle, vodca protinacistického odporu počas druhej svetovej vojny a zakladateľ moderného Francúzska, užíva pozornosť, ktorá je venovaná len „veľkým mužom“ dejín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Turisti prechádzajú cez jeho dom, obdivovatelia skláňajú hlavu nad hrobom muža, ktorý z Francúzska urobil celosvetového politického hráča. Teraz je však Francúzsko, ktoré vybudoval, a jeho postavenie vo svete, ohrozené.

V nedeľňajších voľbách Francúzi odpovedajú aj na otázku, ktorá sa počas ich života objavila len zriedka. O podstate francúzskeho národa, kam patrí a ako by sa mal riadiť.

SkryťVypnúť reklamu

V hre je aj postavenie Francúzska v rámci Európy. Krajne pravicová Marine Le Penová a krajný ľavičiar Jean-Luc Mélenchon vidia budúcnosť Francúzska mimo Európskej únie, čo bolo donedávna nepredstaviteľné.

V čase, keď rastú politické extrémy, nič nie je isté a už vôbec nie zachovanie súčasného stavu.

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Účasť vo francúzskych voľbách zatiaľ prekračuje 28 percent Čítajte 

Sčasti prezident, sčasti monarcha

Keď v roku 1958 zakladal De Gaulle takzvanú Piatu republiku, poloprezidentský systém, ktorý je v platnosti doteraz, svojim krajanom sľuboval najmä politickú stabilitu. V roku 2017 sa zdá, že táto stabilita sa už takmer úplne vytratila. Nech vyhrá ktokoľvek, čoskoro sa môže začať diskusia o hlbších štrukturálnych zmenách.

De Gaulle – čiastočne prezident, čiastočne monarcha – sa snažil vládnuť tak, že prekonával stranícke spory a tento model sa väčšinou snažili napodobňovať aj jeho nástupcovia. Analytici však upozorňujú, že sa to v posledných rokoch zmenilo.

SkryťVypnúť reklamu

„Nedávni prezidenti boli príliš stranícki a príliš zasahovali, najmä Nicolas Sarkozy a Francois Hollande,“ hovorí Sudhir Hazareesingh, ktorý prednáša o francúzskej politike na Univerzite v Oxforde a o De Gaullovi napísal knihu. „De Gaulle veril, že prezident by mal viesť a vládnutie by malo ostať na vláde.“

Pre mnohých sa však v posledných rokoch dostali na povrch chyby tohto systému, ktorý dáva veľké právomoci vláde bez významných možností kontroly. Sarkozyho zásah v Líbyi v roku 2011 aj Hollandove protiteroristické opatrenia boli prípadmi, keď prezidenti presadili svoju vôľu bez opory v parlamente.

Najmä v domácej politke vyznieva trochu neobvykle aj to, že prezident je prakticky neodvolateľný, i keď jeho vláda prekonáva negatívne rekordy v popularite. „Napríklad Hollanda podporuje len päť až desať percent občanov a stále je na čele krajiny,“ pripomína Patrick Weil, francúzsky odborník na imigráciu a občianstvo. „Nemá proti sebe žiadnu skutočnú protiváhu, ľudia toto už nechcú.“

SkryťVypnúť reklamu

Cintoríny sú plné nenahraditeľných ľudí.

Charles de Gaulle, francúzsky exprezident

Netradiční kandidát sa k nemu hlásia

Na čele prieskumov sú síce kandidáti netradičných strán, ktorí vedú kampaň s prísľubom zásadnej zmeny krajiny, no v posledných dňoch sa aj tí hlásia k De Gaullovmu odkazu.

Marine Le Penová, ktorej Národný front vznikol v 70. rokoch minulého storočia na základe odporu voči De Gaullovmu súhlasu s alžírskou nezávislosťou, teraz v kampani hovorí, že jej protekcionistický prístup k ekonomike je rovnaký, ako mal De Gaulle. Analytici tvrdia opak.

Macron zašiel ešte ďalej. Na poslednom predvolebnom mítingu v Paríži sa bývalý investičný bankár a minister hospodárstva prezentoval ako nástupca milovaného „generála“. „Rovnako ako Charles de Gaulle som si vybral to najlepšie z ľavice, to najlepšie z pravice a aj to najepšie zo stredu!“ povedal Macron a nasledoval potlesk jeho priaznivcov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Chodiť a pýtať sa. To vraj stačí na ideálny program pre všetkých Čítajte 

Cintoríny plné nenahraditeľných ľudí

Zakladateľ súčasného Francúzska vo svojich memoároch napísal, že ho vždy motivovala „istá predstava Francúzska“ a jeho krajina sa bez ohľadu na okolnosti musí mieriť „vyššie a byť hrdá“. „Francúzsko nemôže byť Francúzskom bez svojej majestátnosti,“ napísal De Gaulle.

V kampani, kde sa spájajú ostré spory medzi dvomi politickými protipólmi s hnevom voličov, sa vízia Charla de Gaulla a stabilita, ktorú sľuboval, ocitajú v najväčšom ohrození od roku 1958. V konečnom dôsledku nemusí prežiť.

„Cintoríny sú plné nenahraditeľných ľudí,“ znie De Gaullov slávny výrok. A práve jeho predstava Francúzska môže čoskoro k nemu pridať v priestore spomienok na minulosť.

Autor: James Mcauley

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 211
  2. Každý piaty zomrie 9 158
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 780
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 401
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 812
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 510
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 696
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Francúzsky tenista Arthur Cazaux.

Arthur Cazaux odpadol na turnaji v Miami, jeho súper čelil kritike.


Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


TASR a 1 ďalší
Alexander Ovečkin.

Ruský útočník má v NHL na konte už 843 gólov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu