BRATISLAVA. Centristu Emmanuela Macrona financujú Saudi, kandidát s podporou francúzskych komunistov Jean-Luc Mélenchon nosí na zápästí rolexky a podľa prieskumov vyšla Marine Le Penová z prvej televíznej predvolebnej diskusie ako víťaz.

Všetky z týchto správ vyzerali na prvý pohľad dôveryhodne - odvolávali sa na seriózne zdroje, francúzskym internetom sa šírili pozoruhodne rýchlo. Ani jedna z nich však pravdivá nebola.
Rebríček hoaxov, ktoré najviac zasiahli do francúzskej prezidentskej kampane volieb, vytvoril denník Figaro. Prvé kolo volieb sa bude konať v nedeľu.
Macrona financujú Saudi
Stredový politik Emmanuel Macron získal viac ako tridsať percent prostriedkov na svoju kampaň od Saudskej Arábie. Písali tak stránky, ktoré majú podľa Figara blízko ku krajnej pravici.
Správu uverejnil falošný portál lesoir.info, ktorý kopíruje webstránku belgického mienkotvorného denníka Le Soir. Citoval belgického socialistu Philippa Closea, pod článkom webstránka uvádzala, že informáciu má od spravodajskej agentúry Agence France-Presse (AFP).
Reálni zástupcovia belgického denníka sa voči textu ohradili - rovnako ako AFP a Philippe Close. Na svoj twitter vtedy napísal: “Včera som sa s úžasom dozvedel, že ma citovali v článku o financovaní kampane Emmanuela Macrona. Táto informácia je absolútne falošná. Napriek tomu sa masovo zdieľa na sociálnych sieťach. Overujte si zdroje.”

Mélenchon nosí rolexky
Správa o tom, že kandidát na prezidenta, ktorého podporuje komunistická strana, nosí hodiny značky Rolex, sa sociálnymi sieťami začala šíriť v apríli minulého roku.
Príspevok tvrdil, že Jean-Luc Mélenchon na zápästí nosí hodinky v hodnote takmer 18-tisíc eur.
Šlo však pritom o výrobok japonskej firmy Seiko, ktorého reálna hodnota je celkom iná - podľa konkrétneho typu hodiniek sa pohybuje medzi 70 a 200 eurami.
“Novú klebetu, ktorá koluje na internete a podľa ktorej vlastním hodinky značky Rolex, kategoricky popieram,” napísal Mélenchon na svojej oficiálnej stránke. “Rolexky nemám a ani po nich netúžim."
Dôveryhodná Le Penová
Z prvej predvolebnej televíznej debaty vyšla podľa prieskumov kandidátka Marine Le Penová ako najdôveryhodnejšia zo všetkých zúčastnených politikov. Tvrdil to Wallerand de Saint-Just, pokladník krajne pravicového Národného frontu, za ktorý Le Penová kandiduje.
Na twitteri zdieľal príspevok, v ktorom tvrdil, že podľa prieskumov denníka Figaro sa Le Penová javila ako najpresvedčivejšia až 32 percentám divákov. Druhý sa podľa neho umiestnil v prieskume Jean-Luc Mélenchon, tretí mal byť republikán Francois Fillon. Emmanuel Macron, o ktorom sa dlhodobo hovorí ako o najpravdepodobnejšom súperovi Le Penovej v druhom kole volieb, bol v rebríčku až štvrtý - podľa falošného prieskumu presvedčil len 15 percent divákov.
Denník Le Figaro na pokladníkov tweet reagoval okamžite. “Údaje, ktoré zverejnil Wallerand de Saint-Just vo Figare, nikdy neexistovali,” napísal denník na oficiálnom profile na Twitteri. “Nech sa páči, tu sú pravé výsledky našej ankety. Marine Le Penová v nich neviedla ani chvíľu.”
Pokladník strany svoj tweet zmazal.

Mélenchon podporil Národný front
Fotografia, ktorá sa šírila sociálnymi sieťami, zachytávala ústrižok z novín Quotidien de Paris z roku 1991. Šlo o rozhovor s Jeanom-Lucom Mélenchonom, ktorý autori otitulkovali nasledovne: “Jean-Luc Mélenchon: Jediná strana, ktorá rehabilituje politiku, je Národný front.”
Citácia však bola vytrhnutá z kontextu.
“Krajina sedí na sude s pušným prachom, ktorý tvoria ľudia, čo už nepodporujú súčasnú situáciu,” začínala v skutočnosti jeho kompletná odpoveď na otázku novinára. “Títo ľudia chcú zmenu, no my stále neponúkame nič nové, preto pôjdu hľadať inam. Poviem vám niečo strašné: dnes je stranou, ktorá rehabilituje politiku, Národný front."
Loading
...