PARÍŽ, BRATISLAVA. V tieni štvrtkového útoku sa vo Francúzsku skončila kampaň pred prvým kolom prezidentských volieb.
Po piatkovej polnoci sa už o jednotlivých kandidátoch a ich programe vo francúzskych médiách nehovorí. Prinášame plán očakávaného diania a udalostí, ktoré sa budú v najbližších hodinách vo Francúzsku odohrávať.

Moratórium a správy od susedov
47 miliónov
voličov môže v nedeľu hlasovať vo voľbách francúzskeho prezidenta.
V sobotu sa síce o francúzskych voľbách nehovorí, no to platí len vo Francúzsku. Neplatí to pre frankofónne médiá v okolitých štátoch, kde sú voľby prezidenta takisto jednou z hlavných udalostí roka.
Médiá v Belgicku či vo Švajčiarsku môžu ešte v sobotu priniesť svoje vlastné prieskumy preferencií, ktoré budú aktuálnejšie ako tie, s ktorými prichádzali v posledných dňoch francúzske médiá.
Ktorý kandidát vyhrá prvé kolo francúzskych prezidentských volieb?
Anketa už bola ukončená.
Napríklad ženevská La Tribune de Géneve plánuje vydať posledný prieskum preferencií pred samotným hlasovaním, píše bruselský web Politico.
Začiatok volieb a správy o účasti
Do Francúzska patria aj tichomorské oblasti, v ktorých sa hlasovanie už začalo. Vzhľadom na iné časové pásma, tam už nedeľa je.
Pre väčšinu zo 47 miliónov oprávnených voličov je však kľúčovým termínom nedeľa, 8 hodín ráno. Vtedy sa otvárajú miestnosti v kontinentálnej časti krajiny. Na obed a o 17. hodine by sa mali objaviť prvé informácie o účasti.
Vo Francúzsku je tradične účasť vysoká, v roku 2012 prišlo v prvom kole takmer 80 percent oprávnených voličov, teraz sa očakáva, že by účasť mohla byť o niečo nižšia.
Nízka účasť by zahrala do kariet najmä Marine Le Penovej, ktorá má najviac presvedčených voličov a tí hlasovať zrejme prídu. V roku 2002 na tom získal jej otec Jean-Marie, keď k urnám prišlo „len“ 72 percent Francúzov a on sa prekvapujúco dostal do druhého kola.
V tomto roku by sa však Le Penová podľa prieskumov mala dostať do druhého kola pri akejkoľvek účasti.


Priebeh a koniec volieb
Svetové médiá už od rána spustia svoje online prenosy, nebude medzi nimi chýbať ani SME.sk. Ak sa však nestane nič mimoriadne, z Francúzska nebudú chodiť zásadnejšie správy ako spomínaná účasť alebo fotografie kandidátov, ako hlasujú. Moratórium platí aj počas volieb.
Väčšina volebných miestností sa zatvorí o 19. hodine, v najväčších mestách ako Paríž, Bordeaux, Lyon či Marseille sa však bude hlasovať o hodinu dlhšie. Moratórium teda prestáva platiť až o 20. hodine.
Aj vtedy prichádzajú na rad zahraničné médiá, ktoré by prvé exit polly, teda prieskum medzi voličmi vo volebných miestnostiach, mali začať zverejňovať už o 19. hodine. Tie však môžu byť málo výpovedné, keď podľa prieskumov majú reálnu šancu na postup až štyria kandidáti a konečné výsledky môžu byť veľmi tesné.
S verdiktom, ktorá dvojica to nakoniec bude, tak bude lepšie počkať až na príchod konečných výsledkov v neskorú nedeľňajšiu noc.
Prvé výsledky začnú zverejňovať po 20. hodine, no aj tie budú spočiatku málo výpovedné. Ako prvé totiž budú chodiť informácie z malých obcí, najviac hlasov príde neskôr, keď sa spočítajú veľké mestá.

Je rozhodnuté, čo ďalej?
Keď už bude jasné, kto vyhrá, očakávajú sa prejavy úspešných kandidátov. Médiá sa však budú sústreďovať aj na porazených, budú čakať, či podporia niekoho z úspešnej dvojice.
Ak by do druhého kola postúpila Le Penová, médiá by okamžite začali zisťovať, či jej protikandidát môže rátať s podporou ostatných. Keď v roku 2002 postúpil jej otec, za jeho súpera, pravičiara Jacquesa Chiraca hlasovalo 82 percent Francúzov, k hrádzi proti extrémizmu sa pridali aj krajní ľavičiari.
Teraz sa očakáva niečo podobné, no situácia sa zmenila. Mnohí Francúzi si na Le Penovú už zvykli, nepovažujú ju za rovnako nebezpečnú ako jej otca a vyjadrenie podpory pre jej súpera tak nemusí veľa znamenať.
Napríklad ak by sa do druhého kola dostal krajný ľavičiar Jean-Luc Mélenchon, pravicoví voliči by za neho zahlasovať nemuseli. Druhé kolo môže v konečnom dôsledku rozhodnúť účasť.

Začína sa nová kampaň
Okamžite po oznámení výsledkov prvého kola sa spúšťa nová kampaň pred druhým kolom. Trvať bude dva týždne a môže byť osobnejšia ako tá pred prvým, keďže kandidáti sa môžu zamerať na konkrétneho súpera.
V prípade Le Penovej bude zaujímavé aj to, ako zareaguje verejnosť. Keď postúpil jej otec, po celej krajine vypukli protesty proti extrémizmu a Chirac tak vyhral aj bez toho, aby viedol skutočnú kampaň. Zopakuje sa táto situácia?
