Keď v lete 2016 Emmanuel Macron odchádzal z postu ministra hospodárstva, bol pre väčšinu Francúzov len jedným z ministrov neobľúbenej vlády. Rozbiehal hnutie En Marche! (Vpred!) a sľuboval, že krajinu posunie vpred, čo umiestnil priamo do názvu hnutia. Nekonkrétne, skrátka dopredu.

Teraz je Macron hlavným favoritom francúzskych prezidentských volieb. Dva dni pred prvým kolom prezidentských volieb sa bije o prvú priečku v prieskumoch s Marine Le Penovou, v druhom kole by ju už mal pohodlne poraziť. Za sebou má hnutie s 250-tisíc členmi, ktoré sa premieňa na stranu a chystá sa aj na júnové parlamentné voľby.
Ako sa stalo, že Francúzsko po rokoch súbojov ľavice a pravice uprednostňuje zrazu kandidátov, ktorí tieto definície popierajú? Politici nepočúvali ľudí, to sa musí zmeniť, hovorí Corrine Versiniová, líderka Macronovho hnutia v oblasti Bouche du Rhone v okolí Marseille.
„Chodili sme po krajine, pýtali sme sa ľudí na ich problémy, prichystali sme diagnózu a potom aj jej riešenie,“ hovorí o hnutí.
“Chodili sme po krajine, pýtali sme sa ľudí na ich problémy, prichystali sme diagnózu a potom aj jej riešenie.
„
Škrtať sa bude stále
Elegantná dáma v lodičkách a s kompasom vytetovaným na priehlavku sa k hnutiu pridala v jeho začiatkoch. Pracuje ako riaditeľka startupovej firmy s nanotechnológiami a pri tom spoznala, aké problémy v súčasnosti štát ľuďom spôsobuje.
„Vysoké dane. Nemôžeme ľuďom platiť akciami, lebo aj to je veľmi vysoko zdanené, je komplikované prijímať nových ľudí,“ vyratúva. Keď však príde na konkrétne riešenia, hovorí už menej konkrétne.
Škrtať sa bude na štáte, nie na dávkach, nové príjmy prídu z nových možností. Posilnia sa startupy aj stredne veľké podniky.

Na toto všetko stačí opýtať sa ľudí na ich skutočné problémy a podľa toho vytvoriť program. Aj chudobní ľudia podľa nej na stretnutiach pochopili, že nemôžu jednoducho zobrať peniaze od bohatých, lebo tí by potom odišli z krajiny a neplatili by už žiadne dane. V programe sa vraj nájdu všetci, chudobní aj bohatí.