COGOLIN. Z auta pani Inés vystúpila jej dvanásťročná dcéra. Priložila kartu k čítačke, aby zodvihla rampu na parkovisko. Na ňom stiahla zábranu, ktorá držala miesto.

Inés, domáca, ktorá prenajíma svoj byt turistom, potom otvára jedny vchodové dvere, potom dvere do bytu. A v ňom ešte ukazuje, ako použiť bezpečnostnú zámku. „Toto všetko robte, viete, máme tu menšiny,“ hovorí takmer až spiklenecky, ako keby tým dávala jasne najavo, čo to znamená.
Myslela najmä moslimov, menšinu, ktorá tu nie je takmer vôbec problémová, no bola jedným z faktorov, pre ktoré toto mesto ovládol kandidát Národného frontu.
Cogolin je jedným z dvanástich miest, ktoré majú na čele zástupcu tejto krajne pravicovej strany. Stal sa tak malým laboratóriom, ktoré ukazuje, ako by strana možno mohla vládnuť na celoštátnej úrovni.

Nový Národný front
Takmer pätnásťtisícové francúzske mestečko Cogolin sa nachádza hneď pri Saint Tropez, z jeho luxusnej pozlátky však veľa nepobral. Nezamestnanosť tu dosahuje osemnásť percent, čo je dvojnásobok oproti francúzskemu priemeru. Mnohí miestni pracujú v neďalekých stredomorských rezortoch, ale prácu majú len v letnom obdobím. A pol roka tak nerobia prakticky nič.
Národný front sa po nástupe Marine Le Penovej na čelo strany v roku 2011 snaží zbaviť nánosu rasistickej strany, za ktorý môže najmä Le Penovej otec a zakladateľ strany Jean-Marie Le Pen. Toho aj súdili za antisemitské výroky, v minulosti sa chválil aj priateľstvom s bývalým irackým diktátorom Saddámom Husajnom.
Le Penová však zo strany postupne vytláčala ľudí s podobnými postojmi, v roku 2015 o členstvo prišiel aj jej otec.
A práve Cogolin môže byť ukážkou toho, ako by mohlo vyzerať celé Francúzsko, ak by sa k moci dostal „nový“ Národný front. Teda ak by sa po druhom kole volieb 7. mája stala francúzskou prezidentkou Marine Le Penová. Samozrejme, do úvahy treba brať aj rozdiely vo vládnutí na miestnej a celoštátnej úrovni.


Nové fajky s novým prezidentom
„Zlepšil bezpečnosť, mesto je čistejšie, krajšie, nasadil kvety, znížil dane,“ vymenúva René Courrieu prínos starostu Marca Ettiena Lansada, ktorý radnicu ovládol v lokálnych voľbách v roku 2015. Zrekonštruoval pláž, dokončil lekárske centrum aj domov seniorov, pokračuje.
“Le Penová môže zmeniť Francúzsko, ak jej v tom nebudú brániť ostatné strany. A ani by mi to neprekážalo.
„
Šesťdesiatnik mesto dobre pozná, stojí na čele rodinnej firmy, ktorá už dvesto rokov vyrába v Cogoline fajky a vyváža ich do celého sveta. Ľudia zo Saint Tropez chodia cielene za nami, aby mali tie najlepšie fajky, chváli sa vo firemnej predajni, vedľa ktorej sa nachádza dielňa, kde ročne vytvoria asi 60-tisíc fajok.
Majú aj netypické, napríklad s tvárami známych ľudí. Francúzskych či amerických prezidentov Charlesa de Gaulla, Baracka Obamu alebo Donalda Trumpa.