VIEDEŇ / MADRID. Ukrajinského oligarchu Dmytra Firtaša, ktorého na základe európskeho zatykača vydaného Španielskom zadržali vo Viedni 21. februára a o tri dni neskôr prepustili na slobodu, Rakúsko zrejme v blízkej budúcnosti do monarchie na Pyrenejskom polostrove nevydá.
Ako vyplýva z informácií v piatkovom vydaní viedenského denníka Kurier, o ktorých vo štvrtok s predstihom informovala rakúska tlačová agentúra APA, španielska strana má zrejme problémy predložiť požadované dôkazy voči podozrivému z korupcie. Žiadosť rakúskych orgánov o dodatkové informácie zostala zatiaľ nezodpovedaná.

Španielske zatykače
Hovorkyňa príslušného viedenského súdu Christina Salzbornová pre Kurier uviedla, že zodpovedanie položených otázok potrvá španielskym kolegom dlhší čas.
Na základe zatykača zo Španielska zadržali vo Viedni aj Firtašovho priateľa sýrskeho pôvodu, ktorého prepustili na kauciu na slobodu pod podmienkou, že sa do 20. apríla prihlási španielskym orgánom.
Podľa slov jeho právneho zástupcu pre Kurier táto osoba vyhovie podmienke a rezervovala si už aj letenku do Madridu.

Pranie špinavých peňazí
Ako vyplýva z poznatkov vyšetrujúceho sudcu v Barcelone, ktorý žiadal o Firtašovo vydanie, ukrajinský oligarcha mal riadiť sieť na pranie špinavých peňazí, ktorá pôsobila hlavne v Katalánsku.
Španielska justícia žiadala súčasne o vydanie dvoch ďalších podnikateľov, ktorí sú podozriví, že sa spolu s Firtašom podieľali na riadení zločineckého zoskupenia s dôrazom na pranie špinavých peňazí cez obchodné transakcie s nehnuteľnosťami a reštauračné zariadenia, a to v objeme desať miliónov eur.
Peniaze mali pochádzať z firiem na Cypre a Panenských ostrovoch. Ukrajinského oligarchu pôvodne zadržali v jeho kancelárii vo Viedni ešte v roku 2014, a to na základe žiadosti Spojených štátov o vydanie na trestné stíhanie.
O rok neskôr ho na kauciu prepustili na slobodu. Oligarcha tvrdil, že za jeho zadržaním boli politické motívy.
Po februárovom rozhodnutí Vrchného krajinského súdu vo Viedni o prípustnosti Firtašovho vydania do USA bude mať posledné slovo v tejto otázke rakúsky minister spravodlivosti Wolfgang Brandstetter.