VARŠAVA, BRATISLAVA. Poľsko musí byť pripravené. Vyhlásil to tento týždeň pre rádio Polsat News poľský minister vnútra Mariusz Błaszczak a narážal na ďalšiu migračnú vlnu, ktorá môže v najbližšom čase zasiahnuť krajinu.
Tá doterajšia sa Poľsku vyhla, podľa ministra však všetko môže byť inak.
Konzervatívna vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) hneď po voľbách v októbri 2015 zmenila smer a okamžite zrušila dohody s EÚ o prerozdelení sedemtisíc utečencov.
„Nevidím možnosť, aby do Poľska v tejto chvíli prišli imigranti,“ povedala po teroristických útokoch v Bruseli v marci 2016 poľská premiérka Beata Szydlová.
„V Poľsku nemáme teroristické útoky, pretože sme odstúpili od plánu predchádzajúcej vlády na prijatie tisícok migrantov, známych aj ako utečenci,“ povedal Blaszczak v televízii TVP.
Podobnými slovami reagujú politici PiS po každom teroristickom útoku a varujú pred „parazitmi“, ako ich svojho času nazval aj líder strany Jaroslaw Kaczynski.

Otáčajú aj Čečenov bez žiadosti
Práve Poľsko a Maďarsko môžu čeliť za úplné odmietanie utečencov postihu od Európskej únie. Bruselu sa nepáči, že tieto krajiny odmietli prijať v rámci mechanizmu čo i len jediného migranta. Slovensko dočasne presídlilo z Grécka len šestnásť ľudí.
No na rozdiel od Maďarska, ktoré na migračnej trase je a na jeho hraniciach v zime v táboroch čakali stovky žiadateľov o azyl, do Poľska utečenci z Blízkeho východu neprichádzajú.
Podľa portálu Politico čelí Poľsko najmä prílevu tisícok utečencov z Čečenska na bielorusko-poľskej hranice. Väčšina sa cez ňu však nedostane.
Helsinský výbor pre ľudské práva pritom Poliakov kritizuje, že viacerým utečencom nedali ani možnosť požiadať o azyl. Vláda sa navyše obhajuje tým, že prijali viacero ukrajinských utečencov, aj keď väčšinou sú to ekonomickí migranti.
Zavrieť ich v kontajneroch
Poliaci sa však chcú pripraviť aj na ďalších utečencov a využiť chcú maďarský model – teda nedávno schválené zadržiavanie migrantov v detenčných táboroch.