WASHINGTON, BRATISLAVA. John Fleming chcel byť vždy vedcom. Dnes sa ako klimatológ z arizonského Centra pre biologickú diverzitu snaží informovať verejnosť a svojim výskumom dosiahnuť zmeny v spoločnosti aj politike.
„Táto funkcia vedy je však terčom útoku,“ píše v blogu na platforme Medium. Cez víkend sa preto pridá k tisícom ďalších vedcov a bude pochodovať Washingtonom – na protest proti Donaldovi Trumpovi aj dobe, kedy sa aj vedecké fakty čoraz viac spochybňujú.
„Trump zaplnil svoju administratívu popieračmi klimatických zmien... Keď Scott Pruitt, nový šéf Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) nedávno povedal, že neverí, že znečisťovanie oxidom uhličitým je hlavným prispievateľom ku globálnemu otepľovaniu, bolo to ako počuť šéfa NASA vravieť, že zem je plochá,“ píše Fleming.

Menej peňazí pre vedu
Sobotný Pochod za vedu síce organizátori naplánovali ako celosvetovú akciu na Deň Zeme, no mnohí americkí vedci vyzývajú kolegov, že zúčastniť sa je v súčasnej politickej atmosfére o to naliehavejšie.
Vedci chcú protestom vyjadriť nesúhlas s Trumpovou administratívou. Tá nemá s vedcami práve najlepšie vzťahy – chce totiž environmentálnu agentúru úplne zrušiť a najmä znížiť rozpočet na vedecké programy vrátane výskumu rakoviny či program NASA o asi sedem miliárd dolárov.
Sám Trump počas kampane viackrát zopakoval, že globálne otepľovanie je hoax vymyslený Číňanmi a od začiatku hovoril o menšom obnose peňazí pre vedcov.
„Je potrebné, aby vedci vyšli zo svojich laboratórií a hovorili o tom, čo je dôležité,“ hovorí pre denník Guardian Andrew Rosenberg, súčasný šéf Zväzu znepokojených vedcov.