BEJRÚT. Pri nedávnom útoku v Sýrii, pri ktorom zahynulo najmenej 90 ľudí bol jednoznačne použitý sarín alebo jemu podobná chemický látka.
Oznámila to v stredu Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá útok zo 4. apríla vyšetruje.
Loading
...
Výsledky hovoria jasne
V Haagu v stredu rokoval výkonný výbor OPCW a generálny riaditeľ tejto organizácie Ahmet Üzümcü prítomných oboznámil s výsledkami doterajšieho vyšetrovania.
Odborníci OPCW odišli minulý týždeň do Turecka, kde zisťujú fakty o útoku. Práve do Turecka previezli niektorých ľudí, ktorí sa pri útoku zranili.
Üzümcü povedal, že vo dvoch laboratóriách preverili biologické vzorky odobrané pri pitve z tela troch obetí.
Vzorky z tiel siedmich zranených, ktorí sú v nemocnici, preverili na ďalších dvoch pracoviskách poverených OPCW.
Všetky výsledky svedčia o tom, že títo ľudia boli vystavení sarínu či podobnej látke. Sarín je smrtiaci nervový plyn, ktorého výroba je zakázaná od roku 1993.
„Aj keď detailná analýza laboratórneho vyšetrovania bude ešte nasledovať, výsledky, ktoré máme už teraz k dispozícii, sú nevyvrátiteľné,“ povedal Üzümcü.
Rovnaký záver mali aj turecké a britské testy vzoriek odobratých z mesta Chán Šajchún, kde k útoku došlo.
Odborníci, ktorí sú na mieste pokračujú v práci a sú pripravení odísť do Chán Šajchúnu, keď to umožní bezpečnostná situácia.

Asad môže vlastniť chemické zbrane
Izraelská vojenská rozviedka sa podľa agentúry AP domnieva, že režim prezidenta Bašára Asada môže vlastniť až tri tony chemických zbraní.
Izrael sa spoločne s ďalšími členmi medzinárodného spoločenstva domnieva, že za útokom v provincii Idlib sú Asadovi vojaci.
Podľa rozviedky dali k útoku v Chán Šajchúne rozkaz velitelia armády, ale ťažko bez Asadovho vedomia.
Asadov režim obvinili z chemického útoku aj v roku 2013.
Aby sa vyhol odvete americkej armády, nechal vyviesť a zničiť svoj chemický arzenál. Zničili aj infraštruktúru, ktorá sa používala k výrobe týchto zbraní.
Nemenovaný izraelský zdroj denníka The Jerusalem Post sa domnieva, že útok na Chán Šajchún je dôsledkom problémov sýrskeho prezidenta.
Má síce podporu Ruska a Iránu, ale plne kontroluje iba západnú časť Sýrie a nie je schopný získať pod kontrolu celé územie.
Tento zdroj tiež nepredpokladá, že sa sýrsky konflikt podarí v najbližšej dobe vyriešiť politickou cestou. „Sýria, ako sme ju poznali, je preč a už nikdy sa nevráti,“ povedal.
Loading
...
Francúzi chcú priniesť dôkazy
Francúzsko chce tiež do niekoľkých dní priniesť dôkaz o tom, že Asadov režim pri útoku v Idlibe vedome použil chemické zbrane.
Informovala o tom v stredu francúzska agentúra AFP.
"Disponujeme prvkami, ktoré nám umožnia preukázať, že režim Bašára Asada vedome použil chemické zbrane," povedal francúzsky minister zahraničia Jean-Marc Ayrault v súvislosti s útokom v Chán Šajchúne.
V exkluzívnom rozhovore, ktorý s Asadom minulý týždeň urobila agentúra AFP v Damašku prezident uviedol, že podozrenia z chemického útoku sú výmyslom, ktorý ospravedlňuje americký raketový útok na sýrske sily.
Loading
...