LONDÝN. Dolná komora britského parlamentu v stredu drvivou väčšinou podporila zámer premiérky Theresy Mayovej vypísať predčasné parlamentné voľby na 8. júna.
Za návrh zahlasovala podľa očakávania aj veľká časť opozície. Výsledný pomer hlasov sa vyšplhal na 522 ku 13.

Neprekvapivý výsledok
Na schválenie predčasných volieb bol potrebný súhlas dvoch tretín poslancov, teda aj časti opozície.
Opoziční predáci už po utorkovom prekvapivom ohlásení zámeru premiérky usporiadať predčasné voľby vyjadrovali tejto myšlienke podporu, a tak výsledok stredajšieho hlasovania poslancov nie je prekvapením.

Zjednotenie pred brexitom
Mayová v stredu pred poslancami zopakovala, že predčasné voľby sú šancou, ako v Británii prekonať rozpory ohľadom nadchádzajúcich rokovaní o odchode krajiny z Európskej únie.
Voľby majú podľa nej zabrániť konfliktu priorít v najcitlivejších záverečných fázach dvojročných rokovaní s Bruselom. Riadny termín parlamentných volieb by pripadol na rok 2020.
"Domnievam sa, že v tejto chvíli obrovského národného významu by tu vo Westminsteri mala panovať jednota, nie rozpory," povedala Mayová v parlamente pred hlasovaním. "Preto je správne a zodpovedné, aby sme tu všetci hlasovali pre všeobecné voľby," dodala premiérka.
Diskusia pred hlasovaním
Hlasovaniu v snemovni predchádzala dlhá a vášnivá debata a Mayovú obviňovali z cynizmu alebo odvádzania pozornosti od skutočných problémov krajiny pod zámienkou brexitu aj tí opoziční poslanci, ktorí konanie predčasných volieb neodmietajú.
Predseda liberálnych demokratov Tim Farron vyhlásil, že bývalý premiér David Cameron "staval stranu pred krajinu", keď vlani vypísal referendum o členstve Británie v Únii, a Theresa Mayová robí to isté, keď vyhlasuje voľby. Podľa neho ide Mayovej o svoju "korunováciu", a nie o politický súboj.
Opoziční poslanci premiérke vytýkali napríklad aj jej rozhodnutie nezúčastniť sa predvolebných televíznych debát. "Predstava, že stolička britskej premiérky bude prázdna, pretože nie je pripravená stáť si za svojimi tvrdeniami, jednoducho nie je udržateľná," povedal šéf poslancov Škótskej národnej strany (SNP) Angus Robertson.
Medzi tými, čo hlasovali proti predčasným voľbám, bolo nakoniec aj deväť labouristických poslancov. Napríklad Roger Godsiff, ktorý v referende hlasoval pre brexit, vyhlásil, že voči premiérke má úctu, ale jej argument, že potrebuje mandát pre rokovania o brexite, označil za smiešny.
Pozorovatelia očakávajú, že Konzervatívna strana premiérky má šancu po voľbách v parlamente posilniť o ďalšiu zhruba stovku mandátov. To by Mayovej dalo dostatočný mandát až do roku 2022 k rokovaniam o brexite a uzatváraniu následných dohôd.