ISTANBUL. Turecké opozičné strany majú právo vznášať námietky proti výsledku nedávneho referenda o rozšírení prezidentských právomocí, avšak vyzývať na pouličné protesty je neprijateľné, uviedol v stredu podľa agentúry AP turecký premiér Binali Yildirim.
"Vyzývať ľudí, aby vyšli do ulíc, je nesprávne a odporuje to zákonnosti," povedal Yildirim a dodal, že od vodcu hlavnej tureckej opozičnej sily, ktorou je Republikánska ľudová strana (CHP), "by očakával väčšiu zodpovednosť".
Strana totiž podala v utorok oficiálnu žiadosť o anulovanie výsledkov referenda o rozšírení právomocí súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, a to v dôsledku nezrovnalostí, ku ktorým podľa nej došlo pri hlasovaní. Pripojila sa k nim aj sociálnodemokratická strana HDP.
Jej predstavitelia uviedli, že ich politikov, ktorí sa chceli stať volebnými pozorovateľmi, úrady odmietli. Štát podľa neho zároveň využil dostupné prostriedky na to, aby podporil zástancov navrhovaných zmien, pričom tak znevážil samotné referendum.

Proti výsledkom nedeľného referenda, v ktorom podľa neoficiálnych výsledkov 51,4 percenta voličov hlasovalo za zmenu parlamentného systému na prezidentský, protestovali už v uliciach Ankary a Istanbulu tisíce ľudí.
Podľa opozičného denníka Birgün počas protestov, ktoré v oboch mestách prebiehajú od nedele, zadržala polícia len v Istanbule 38 ľudí.
Vodca jednej z menších opozičných strán, Mesut Gečgel, ktorého zadržali pri jednej z razií v pondelok nadránom, uviedol, že si ho polícia vytipovala, pretože vyzýval ľudí, aby vyšli do ulíc a označoval referendum za neplatné, napísala agentúra DPA.