LONDÝN, BRATISLAVA. Veľkú Britániu pravdepodobne čakajú predčasné voľby. V utorok to prekvapivo oznámila premiérka Theresa Mayová, podľa ktorej teraz krajina pri začínajúcich rokovaniach o brexite potrebuje stabilitu.
Voľby podľa nej umožnia ľuďom povedať, či súhlasia so súčasným vedením krajiny. Uskutočniť sa majú už 8. júna. V Británii tento inštitút nemá tradíciu.
"Usúdila som, že jediný spôsob, ako garantovať istotu a bezpečnosť na roky dopredu, je uskutočnenie volieb," vyhlásila.

Opozíciu viní z politických hrátok
Dolná snemovňa by mala návrh premiérky schváliť v stredu. Šéfka vlády môže voľby vyhlásiť až po tom, čo pre tento krok získa dvojtretinovú podporu v parlamente, teda aj hlasy prinajmenšom časti opozície. Šéf opozičných labouristov už rozhodnutie Mayovej podporil.
“Usúdila som, že jediný spôsob, ako garantovať istotu a bezpečnosť na roky dopredu, je uskutočnenie volieb.
„
Britské opozičné strany Mayová obvinila z politických hrátok. Je presvedčená, že odporom voči jej brexitovému plánu oslabili jej vyjednávaciu pozíciu v rozhovoroch s Bruselom o vystúpení krajiny z Únie.
"O tom, že krajina potrebuje tieto voľby, som sa rozhodla so zdráhaním, ale hovorím s pevným presvedčením, že je to nevyhnutné na zabezpečenie silného a stabilného vedenia, ktoré krajina potrebuje pre brexit a ďalej," vyhlásila premiérka pred svojím sídlom na Downing Street.
Teší sa podpore
Posledné prieskumy ukazujú, že premiérkini konzervatívci majú pred opozičnými labouristami jasný náskok a súčasná vládna väčšina by mohla z volieb vyjsť posilnená.
Napríklad podľa aktuálneho prieskumu pre nedeľné noviny Sunday Mirror vyplýva, že toryovci by teraz získali 46 percent hlasov, zatiaľ čo labouristi 25 percent.
Samotná Mayová sa v prieskumoch teší značnej podpore. Za najlepšiu možnú osobnosť na čele vlády ju považuje zhruba polovica Britov. Predákovi opozičných labouristov Jeremymu Corbyn prisudzuje prieskum spoločnosti YouGov iba 14-percentnú podporu.

Mimo Únie koncom marca 2019
Britská premiérka sa dostala do kresla v júni minulého roku, keď vo funkcii krátko po referende o brexite nahradila Davida Camerona.
Predčasné voľby napriek tomu opakovane odmietala a trvala na tom, že Briti by mali ísť k urnám až v roku 2020, teda v riadnom termíne. Zdôvodňovala to nutnosťou stability v čase, keď Briti prestávajú byť členmi EÚ.
Briti pod jej vedením aktivovali článok 50 Lisabonskej zmluvy ešte 29. marca a formálne tým spustili proces odchodu z Únie. Bude trvať dva roky, podľa analytikov však rokovania budú prebiehať aj potom.
Bez ohľadu na výsledok volieb by mali byť Briti mimo Únie oficiálne už 30. marca 2019.
