ISTANBUL. Opozičná Republikánska ľudová strana (CHP) žiada vzhľadom na množiace sa sťažnosti na priebeh referenda o ústavných zmenách anulovanie jeho výsledkov.
Podpredseda strany Bülent Tezcan povedal, že strana je pripravená predložiť sťažnosť tureckému ústavnémou súdu, a ak to bude treba, obráti sa aj na Európsky súd pre ľudské práva.
Otvorili už všetky obálky s hlasmi
Návrh na zmenu, ktorá zásadným spôsobom posilní prezidentské právomoci, bol prijatý tesnou väčšinou.
Podľa čerstvej informácie agentúry Anadolu reformu podporilo 51,18 percenta hlasujúcich, proti bolo 48,82 percenta. Volebná účasť dosiahla 85,46 percenta.
Agentúra tvrdí, že otvorené boli už všetky obálky s hlasmi. Volebná komisia má však oficiálny výsledok vyhlásiť až za 11 alebo 12 dní. Do výsledku však nechala započítať aj lístky neoznačené oficiálnou pečiatkou.

Podajú sťažnosť
Tezcan povedal, že hlasovanie aj sčítanie hlasov sprevádzali podvody. "Existuje len jedno rozhodnutie v súlade so zákonom, ktoré môže zmierniť napätie - Najvyššia volebná rada musí anulovať toto hlasovanie," povedal na tlačovej konferencii podpredseda CHP Bülent Tezcan, ktorého citovala agentúra Dogan.
Podľa neho je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť diskusii o legitímnosti referenda. Tezcan avizoval, že CHP využije "všetky zákonné cesty", ktorými je možné napadnúť výsledky hlasovania, vrátane podania žaloby na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.
Opozičný predák trval na tom, že volebné komisie tým, že pristúpili na započítanie neoznačených lístkov, porušili zákon. CHP vraj z mnohých oblastí dostala sťažnosti, že ľudia nemali možnosť hlasovať v súkromí. Naproti tomu sa hlasy na niekoľkých miestach podľa CHP sčítavali tajne, mimo dohľadu pozorovateľov.
Predseda Najvyššej volebnej rady Sadi Güven povedal, že rozhodnutie započítať aj oficiálne neoznačené lístky vláda urobila aj v minulosti. Pre uznanie neplatnosti hlasu je podľa neho potrebné dokázať, že lístok bol do volebnej miestnosti prinesený zvonka.
Vyhlásil, že pre zmenu sa vyslovilo o 1,25 milióna ľudí viac než pre jej zamietnutie. Priznal ale tiež, že nevie, koľko neoznačených lístkov bolo do výsledku započítaných. K neopečiatkovaným lístkom povedal, že ich dali voličom omylom a nechceli ich potom diskriminovať.
Predbežné výsledky referenda nemieni uznať ani prokurdská opozičná Ľudovodemokratická strana (HDP). Považuje ich za "nelegitímne", pretože ich ovplyvnila samotná volebná komisia. Predvolebná kampaň prebiehala podľa HDP za "nerovnakých podmienok".

Merkelová hovorí o rozdelenej spoločnosti
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v spoločnom vyhlásení uviedli, že vláda v Berlíne rešpektuje právo tureckého ľudu rozhodovať o svojej ústave. Prezident Erdogan má teraz podľa nich "veľkú zodpovednosť" za ďalšie kroky krajiny.
Merkelová a Gabriel poukázali aj na minulotýždňovú správu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), v ktorej vyjadrila pochybnosti o spravodlivých podmienkach hlasovania v referende.
Pozorovatelia OBSE konštatovali, že odporcovia prechodu k prezidentskému systému vlády sú vo volebnej kampani perzekvovaní, ich mítingy sú zakazované a zasahuje voči nim polícia.
"Kto vôbec si? Najprv si uvedom, kde sú tvoje hranice," vyhlásil Erdogan na adresu OBSE. Merkelová a Gabriel ale zdôraznili, že Turecko ako člen OBSE a kandidát na vstup do Európskej únie musí vziať do úvahy obavy týchto organizácií.