ISTANBUL, BRATISLAVA. Tesná väčšina Turkov si v referende vybrala zmenu politického systému v Turecku. Dopad to môže mať nielen na kritikov režimu či novinárov, ale aj na európskych partnerov či NATO.
1. O čom Turci v nedeľu hlasovali v referende?
Turci v nedeľu hlasovali za ústavné zmeny, ktoré transformujú Turecko z parlamentného na prezidentský systém. Hlasovať mohli len za zmeny ako celok alebo proti nim.
Predbežné výsledky hovoria o tom, že za zmeny bolo 51,3 percenta voličov. Referendum navrhol turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý tvrdí, že zmenou systému sa dosiahne stabilnejšia vláda.

2. Čo sa po referende zmení?
Doteraz najmä reprezentatívna funkcia prezidenta sa zmení na výkonnú. Zanikne úrad premiéra a vedenie vlády sa dostane do rúk prezidenta, pričom prezident bude mať právo formovať a regulovať ministerstvá, menovať ministrov aj časť sudcov.
Erdogan sa bude môcť oficiálne vrátiť do vedenia svojej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), pričom doteraz musel byť oficiálne nestranný.
Prezident bude môcť navrhnúť štátny rozpočet aj vyhlásiť či predĺžiť výnimočný stav bez súhlasu parlamentu. Prezident bude môcť parlament priamo rozpustiť, aj keď by to znamenalo súčasne aj prezidentské voľby – ktoré budú spoločné s parlamentnými a budú sa konať každých päť rokov.
Loading
...
3. Bude moc prezidenta niekto kontrolovať?
Ak by bol prezident obvinený zo zločinu, parlament môže väčšinou žiadať jeho vyšetrovanie, prípadne dvojtretinovou väčšinou posunúť vyšetrovanie Ústavnému súdu. No trinástich sudcov na Ústavnom súde bude najnovšie menovať prezident a len troch parlament.