ISTANBUL. Po pol storočí v novinárskej profesii zvažoval 76-ročný komentátor tureckého denníka Cumhuriyet Aydin Engin odchod do dôchodku. Až dokým do jeho domu jedného dňa na jeseň nenapochodovalo osem policajtov, ktorí ho na základe obvinení spojených s terorizmom nevzali do väzby.
Naprieč celým mestom polícia zatkla aj ďalších Enginových kolegov, vrátane karikaturistu, šéfredaktora, právnika a ďalšieho známeho komentátora Kadriho Gursela – čím sa začal prekvapivý útok úradov na jedny z najstarších tureckých novín.
Dnes, o štyri mesiace neskôr, zostáva jedenásť zamestnancov Cumhuriyetu vo väzbe a ich portréty na protest každodenne vychádzajú na titulnej strane novín. Engina aj ďalších pre vysoký vek z väzby pustili, no minulý týždeň voči nim vzniesli obžalobu zahŕňajúcu zverejňovanie propagandy teroristických organizácií. Niektorých by mohli odsúdiť na desaťročia vo väzení.

Boj proti nepriateľom štátu
Žurnalistika je v poslednom období v Turecku rizikovým povolaním – reportéri čelia zatknutiam za urážku armády či štátnych úradníkov, alebo ich majitelia médií naviazaní na politikov prepúšťajú. No od minuloročného nevydareného pokusu o puč na vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa začal ho na nepriateľov a novinári sú v oveľa väčšom nebezpečenstve ako doteraz.
“Za naše články proti nám rozbiehajú vyšetrovania, aj keď tým istým témam sa venujú aj iné noviny.
„
Prokurátori zamerali svoj hnev najmä na spoluprácu s dvoma najväčšími nepriateľmi štátu: Kurdskú stranu pracujúcich (PKK), ktorú Turecko aj USA označujú za teroristickú skupinu a na sieť podporovateľov Fethullaha Güllena, islamského duchovného, ktorý žije v exile v Spojených štátoch a ktorého úrady obviňujú z organizácie zmareného puču.
Vládne čistky sa dotkli desiatok kurdských či s Güllenom spojených médií a vyše 120 novinárov skončilo podľa Amnesty International vo väzení. Turecko sa tak dostalo na čelo rebríčku v počte uväznených novinárov. Vládnym úradníkom sa to nepáči – tvrdia, že za ich údajné zločiny by títo ľudia nemali byť označovaní za novinárov.
Za mnohými stíhaniami a zatknutiami vrátane prípadu Cumhuriyetu je podľa aktivistov snaha úplne umlčať kritické a nezávislé hlasy v krajine.

Papuče do väzenia majú pripravené
V pozadí tohto všetkého je tu práve prebiehajúce referendum, ktoré môže masívne rozšíriť Erdoganove právomoci a predĺžiť jeho zotrvanie v úrade. Provládna kampaň za hlas pre zmenu ústavy dominovala verejným priestorom vrátane rádií, čo tiež naznačuje zmeny v mediálnom prostredí.