WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump nečakane mení svoje postoje ku kľúčovým otázkam. Pokiaľ ide o dôvody, tak je navyše prekvapivo úprimný. Skrátka teraz prichádza na podstatu problémov, napísala agentúra AP.
"Po desaťminútovom načúvaní som zistil, že to nie je ľahké," povedal po rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, keď témou bola aj Trumpova predstava o tom, aby tlak Číny mohol prinútiť Severnú Kóreu vzdať sa jadrových ambícií.

Umiernené zmeny za posledné hodiny
"Myslel som si, že majú obrovskú moc (nad KĽDR)," povedal o Číňanoch Trump v rozhovore pre The Wall Street Journal. "Nie je to ale tak, ako by sa mohlo zdať," dodal.
To je len jeden z niekoľkých posledných komentárov, ktorý ukazuje, ako vyzerajú umiernené zmeny u neumierneného prezidenta. S tým, ako sa Trumpovi blíži sto dní v úrade, sa zdá, že si stále viac osvojuje to, čo označuje za svoju pružnosť - uznanie, že názory vykrikované počas politickej kampane nemal tak hlboko premyslené.
Za posledných 48 hodín tento outsiderový politik, ktorý sa zaviazal otriasť s pomermi vo Washingtone, ustúpil od nálepkovania Číny ako menového manipulátora, prehodnotil nezasahovanie do sýrskeho konfliktu, keď nariadil raketový útok, zmenil vrelý prístup k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, keď pripustil, že americko-ruské vzťahy môžu byť stále na nízkej úrovni, a vyhlásil, že NATO nie je vôbec prekonané a že sa oplatí zachovať Exportno-Importnú banku USA.
"Inštinktívne by ste povedali, že je to smiešna vec," povedal na adresu banky, ktorú sa zaviazal zrušiť. "V skutočnosti je to ale veľmi dobrá vec. Veď zarába peniaze," hovorí teraz.
Trumpovi spojenci hovoria o tom, že vo funkcii rastie, učí sa a prispôsobuje. Biely dom ale len s ťažkosťami niektoré zmeny vysvetľuje. Trumpov hovorca Sean Spicer na otázku na vysvetlenie rastúceho zoznamu obratov v stredu argumentoval tým, že NATO sa rozvíja smerom k prezidentovým postojom tým, že aliancia sa viac zameriava na terorizmus a vyzýva svojich členov, aby na obranu dávali viac peňazí.
"Čo však názorové rendez-vous mimo NATO?" znela ďalšia otázka na Spicera. Ten však odpovedal, že NATO sa približuje k Trumpovi, a požiadal o ďalšiu otázku.
Trump, ktorý sa zdal, že zostane vo volebnej nálade aj niekoľko mesiacov po svojom zvolení, ale zrazu vyzerá, že počúva aj iných poradcov. Jeho niekdajší kampaňový guru Steve Bannon sa dostáva do úzadia, zatiaľ čo miernejšie hlasy získavajú na hlasitosti.
Môže to tiež byť tým, že Trump hľadá cestu, ako zlepšiť svoju nízku obľúbenosť. Možno uznal, že najlepšou taktikou je prechod na menej dogmatický a viac pragmatický štýl.

Bude ho to stáť body
"Kandidáti sú zakaždým počas kampane bombastickí a Trump obzvlášť. Potom ale prichádza dospievania do funkcie a riešenia skutočných dopadov politických prístupov," povedal konzervatívny ekonóm Stephen Moore, ktorý Trumpovi pomáhal s ekonomickými plánmi. Na druhú stranu však varoval, že ak začal opúšťať svoje sľuby, bude ho to stáť politické body.
V mnohých ohľadoch sa zdalo, že Trumpova politická reč vychádza z inštinktu. Bol známy ako kandidát, ktorý ide len málokedy do hĺbky problému. Tiež sa dlho chválil pružnosťou, kedy svoje názory označoval ako východiskový bod pre diskusiu, hoci mnohé jeho postoje vrátane frustrácie z nerovnováhy amerického obchodu boli roky nemenné.
Trump napríklad sľúbil, že vyhlási Čínu za menového manipulátora. "Devízovým manipulátorom nie sú," uznal v rozhovore pre The Wall Street Journal.
Trumpove premeny takisto odrážajú meniacu sa mocenskú dynamiku v Bielom dome, keď vzostup zaznamenali umiernenejší predstavitelia, okrem iného niekdajší šéf Goldman Sachs Gary Cohn. Cohn hľadá spôsoby, ako Trumpove predvolebné sľuby splniť praktickou a uskutočniteľnou cestou a nie presne tak, ako ich prezident ešte ako kandidát ohlásil.
Pre prezidenta a jeho túžbu víťaziť, ako sľúbil, je to príjemný výhľad. Jeho prvé mesiace totiž znamenali pre jeho agendu ťažkosti. Ako príklad slúžia zablokovaný protiimigrační dekrét a odmietnutý pokus odvolať zdravotnú reformu niekdajšieho prezidenta Baracka Obamu.