LONDÝN. Ak chcete dôkaz toho, ako technológie zmenili diplomaciu na menej diplomatickú a informačnú vojnu na drsnejšiu, pozrite sa na účet Ruskej ambasády v Londýne na Twitteri @RussianEmbassy.
V posledných rokoch získal tento účet celosvetovú popularitu svojimi sarkastickými tweetmi. Vo všeobecnosti sú tieto príspevky oveľa menej o politike Moskvy ako o kritike pokrytectva Spojených štátov a Európy.
A aj napriek relatívne nízkemu počtu fanúšikov – 51-tisíc – sa ich tweety často stávajú virálnymi. Taktiku si totiž ambasáda požičiava od iných internetových trollov – využíva internetové meme obrázky zo sietí ako Reddit, 4chan a iných temných zákutí internetu, pričom nezabúda označiť západných novinárov, aby sa obrázky šírili.
Iné správy sú zase až prekvapivo bežné a nepolitické – nezameriavajú sa na Západ ani Rusko, ale na zvieratá či turistické atrakcie.
Vyzerá to, že nový trend internetovej diplomacie nie je len výsadou mladých diplomatov. Denník Guardian tento týždeň oznámil, že autorom niektorých sporných tweetov je pravdepodobne námestník veľvyslanca, 65-ročný Alexander Kramarenko, ktorý na svojej osobnej facebookovej stránke píše erudované príspevky o Gogoľovi.
Ruská ambasáda sa k tomuto obvineniu odmietla vyjadriť a pripomína, že ich Twitter je výsledkom „spoločného úsilia“.
Pozrite si sedem najpopulárnejších tweetov, ktoré ukazujú, akú taktiku využíva ruská ambasáda na kritiku Západu:
7. Je to epidémia či móda na Západe tvrdiť, že všetci boli hacknutí Ruskom?
Loading
...
Tento tweet sa šíril niekoľko týždňov predtým, ako sa Donald Trump stal prezidentom. Robí si žarty z obvinení, že Rusko hackerskými útokmi zasahovalo do amerických volieb.
Obrázok zahrnutý v tweete sa šíril na protrumpovských skupinách na Reddite v decembri.
6. Dobré ráno!
Loading
...
Ide len o fotografiu žaby v prírodnej rezervácii v Rusku. Na prvý pohľad ide o nevinnú fotografiu, no ako vysvetlíme neskôr, nemusí to byť tak jednoduché.
5. Pripomíname si sté výročie prvej svetovej vojny: veľkolepý ruský plagát z roku 1915.
Loading
...
Tento tweet ambasáda zdieľala v novembri 2015. Na plagáte z roku 1915 po začiatku vojny je ruský vojak smejúci sa na nahnevanom vojakovi Osmanskej ríše.
Ruská ambasáda v Londýne zdieľala tento obrázok len niekoľko dní po tom, čo turecká armáda zostrelila na sýrskych hraniciach ruské lietadlo, čo vyvolalo diplomatickú roztržku medzi oboma krajinami.
4. Špeciálne ľuďom ako Luise Menschová a Scott Dworkin, ktorí svetu stále tvrdia, že americký prezident je ruská bábka.
Loading
...
Ruská ambasáda pred pár dňami použila populárny obrázok s Leonardom DiCapriom z filmu Veľký Gatsby, ktorý sarkasticky pripíja Louis Menschovej a Scottovi Dworkinovi, dvom hlasným a konšpiračne ladeným kritikom Ruska na Twitteri.
Po tom, čo tweet vyvolal ich odpor, ruská ambasáda reagovala, že Twitter je miesto pre komunikáciu, rozumnú debatu a aj zábavu.
Loading
...
3. V dnešných novinách: experti vyzývajú Theresu Mayovú, aby narušila možné rusko-americké zbližovanie. Nedôverujete najbližšiemu britskému priateľovi a spojencovi?
Loading
...
V januári ruská ambasáda reagovala na správy o tom, že britská premiérka neodporúčala novej americkej administratíve otepľovanie vzťahov s Ruskom.
Oveľa viac pozornosti však upútal obrázok, s ktorým bol tweet uverejnený: kreslená žaba Pepe, ktorej postavu zdieľajú často priaznivci krajnej pravice. O niekoľko dní neskôr tweetla ambasáda fotografiu žaby, čo vyznieva ako reakcia na kritiku.
2. Len si predstavte titulky médií vo Veľkej Británii, ak by ruský prezident nazval hlavnú opozičnú stranu hrozbou pre národnú bezpečnosť.
Loading
...
Jedna z najostrejších kritík západného politického establišmentu vznikla v septembri 2015, keď sa ambasáda pridala k odsúdeniu britského premiéra Camerona po tom, čo naznačil, že líder opozície Jeremy Corbyn je hrozbou pre národnú bezpečnosť.
Išlo o pripomienku sovietskej techniky tzv. whataboutizmu, teda odvedenia pozornosti od skutočného problému, no tweet si aj v Británii našiel fanúšikov, podľa ktorých bol Cameronov komentár prehnaný.
1. Prezident Obama vyhodil 35 diplomatov, čo je ako déjà vu z čias Studenej vojny. Ako každý, vrátane ľudí, budú aspoň radi, že vidia to posledné z tejto nešťastnej administratívy.
Loading
...
Najpopulárnejší tweet tohto účtu bol odpoveďou na kroky prezidenta Baracka Obamu, ktorý z krajiny vyhodil 35 ruských diplomatov pre obvinenia zo zásahu ruských hackerov na sídlo Demokratickej strany a pre zásahy do kampane Hillary Clintonovej.
Tweet obsahoval aj obrázok kačice so slovom chromý (lame), ktorý je odkazom na výraz „lame duck“ slangovo označujúci dosluhujúceho prezidenta, ktorý už má vybraného nasledovníka.
Autor: Adam Taylor