TIRANA. Európska únia vyzýva opozíciu v Albánsku, aby prestala bojkotovať prácu parlamentu a zúčastnila sa na iniciovaní reforiem súdnictva, ktoré sú považované za rozhodujúce pre eurointegračné snahy tejto balkánskej krajiny.
Bez opozície to nepôjde
Európska šéfka zahraničnej politiky Federica Mogheriniová a komisár Európskej únie pre rokovania o rozšírení Johannes Hahn v spoločnom vyhlásení vydanom v stredu večer Albánsku odkázali, že začatie reforiem súdnictva je "kľúčovým krokom na to, aby sa stalo členom Európskej únie".
Členovia Európskej komisie zdôraznili, že politická diskusia by sa mala odohrávať "vnútri parlamentu na základe demokratických praktík".
Reformy súdneho systému schválené minulý rok brzdí opozičný bojkot parlamentu, ktorý musí vytvoriť kontrolné orgány na posúdenie jednotlivých sudcov a prokurátorov. Opozícia tvrdí, že tieto orgány by sa mohli stať predmetom manipulácie.
Najprv zlepšenie, potom rokovanie
Líder opozičnej Albánskej demokratickej strany (PD) Lulzim Basha v stredu obvinil "vysokopostavených diplomatov v Tirane", ktorých však nemenoval, z podpory premiéra Ediho Ramu v jeho úsilí dostať súdnictvo pod kontrolu vládnej strany.
Stúpenci PD od polovice februára blokujú hlavný bulvár v Tirane stanom rozloženým pred kanceláriou premiéra Ramu s tým, že budú bojkotovať parlamentné voľby vyhlásené na 18. júna, pretože podľa nich vláda zmanipuluje hlasovanie peniazmi pochádzajúcimi z obchodu s drogami.
Reformy albánskeho súdnictva boli vlani schválené jednomyseľne a pripravili ich s podporou odborníkov z Európskej únie a USA. Predtým, ako Brusel umožní Albánsku začať rokovania o členstve v Únii, musí Tirana preukázať zlepšenia v tejto korupciou sužovanej oblasti.