PRAHA, BRATISLAVA. Český lobista Marek Dalík sa po siedmich mesiacoch dostal na slobodu. Dalík si odpykával štvorročný trest za pokus o podvod v kauze nákupu vojenských vozidiel Pandur pre českú armádu.
Informáciu priniesla Česká televize a ďalšie české médiá.
"Dnes dopoludnia na neverejnom pojednávaní Najvyššieho súdu padlo rozhodnutie vo veci dvoch dovolaní - štátneho zástupcu aj samotného pána Marka Dalíka. Na základe tohto rozhodnutia potom trestný senát vydal okamžitý príkaz na prepustenie Marka Dalíka z výkonu trestu, "potvrdil ČT hovorca Najvyššieho súdu Petr Tomíček.
Čo senát viedlo k takémuto rozhodnutiu zatiaľ nie je známe, súd ho totiž odmietol komentovať. Najvyšší súd však do dvadsiatich dní musí vypracovať odôvodnenie. Jeden z Dalíkových advokátov, Tomáš Sokol, pre iDnes.cz uviedol, že o verdikte súdu nič nevie. Tomáš Gřivna, Dalíkov druhý obhajca, sa domnieva, že Najvyšší súd musel zrušiť rozhodnutie prinajmenšom odvolacieho súdu.

Dovolanie na Najvyšší súd však podal aj najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman. Ten totiž považoval pôvodný päťročný, neskôr prekvalifikovaný na štvorročný, trest pre Dalíka za nedostatočný.
Marek Dalík sa dostal do väzenia pre vybavovanie úplatku pri nákupe obrnených vozidiel Pandur pre českú armádu. Dalík je priateľ a bývalý pobočník českého expremiéra Mirka Topolánka.
Na rokovaniach, kde sa mal úplatok dohadovať, sa podľa jeho výpovede zúčastňovali aj zástupcovia rakúskej zbrojovky Steyr.
V rokoch 2007 a 2008 si podľa obžaloby pýtal úplatok za vybavenie obchodu vo výške trikrát šesť miliónov eur.
Na rokovaniach sa spolu s Dalíkom zúčastňoval aj Ficov priateľ Miroslav Výboh a obchodník Lova Drori z izraelskej firmy Rafael, ktorá mala na pandury od Steyru montovať diaľkovo ovládané veže.
Obaja menovaní boli v súvislosti s korupčnou kauzou vyšetrovaní rakúskou prokuratúrou pre stíhanie korupcie vo Viedni. V januári 2016 však prokuratúra vyšetrovanie uzavrela, dôkazy proti obvineným vyhodnotila ako nedostatočné.
