LONDÝN, BRATISLAVA. Menej ako dve hodiny pred tým, ako sa končila registrácia voličov pred britským júnovým referendom o odchode z Británie, stránka prestala fungovať.
Vláda neskôr reagovala, že o registráciu sa v posledných minútach snažilo príliš veľa užívateľov a servery na takúto záťaž neboli pripravené. Neskôr museli termín pre problémy predĺžiť.
Parlamentná komisia teraz podľa denníku Guardian tvrdí, že za nefungujúcou stránkou mohol byť aj hackerský útok.
„Pád stránky mohol byť spôsobený DDoS útokom s použitím botnetov,“ tvrdí podľa BBC konzervatívny poslanec Bernard Jenkin, ktorý v kampani bojoval za odchod Británie z EÚ. Internetové roboty sa tak snažia cielene zahlcovať stránku, aby došlo k jej preťaženiu.

Desiatky útokov mesačne
Poslanec tvrdí, že tvrdé dôkazy konkrétneho útoku nemajú, no viaceré prvky naznačujú, že išlo o DDoS útok. Parlamentná komisia v správe spomína Rusko a Čínu ako krajiny, ktoré chápu fungovanie masovej psychológie a vedia takýmto spôsobom ovplyvňovať jednotlivcov.
Podobné obvinenia padali na Rusko aj v súvislosti s americkými a francúzskymi prezidentskými voľbami.
Šéf britského Vládneho komunikačného centra (GCHQ) Ciaran Martin vo februári podľa denníku Guardian povedal, že Británia je cieľom desiatok hackerských útokov mesačne aj zo strany hackerov financovaných ruskou vládou, ktorí sa snažia o krádež tajných dokumentov o obrane a zahraničnej politike.

Cameron nemal rezignovať
V posledný deň sa na vládnej stránke snažilo zaregistrovať vyše 500-tisíc voličov, pád stránky preto vyvolal debaty, či o túto možnosť neprišli desaťtisíce z nich.
Komisia zhodnotila, že na výsledok referenda tento incident vplyv nemal, no má byť varovaním pri príprave ďalších podobných hlasovaní.
Komisia okrem iného hodnotila celý priebeh kampane, referenda aj následných politických krokov. Kritizujú najmä to, že vláda vôbec nebola na referendum a najmä na brexit pripravená.
„Vláda má ústavnú aj verejnú povinnosť pripraviť sa na oba výsledky referenda. Plán, čo bude ak zvíťazí tábor Leave (odchod), nebol dostatočný a referendum tak spôsobilo kontroverziu a zničilo dôveryhodnosť premiéra,“ hodnotí komisia podľa serveru Wales Online.
David Cameron podľa nich nemal rezignovať, ale prevziať zodpovednosť a sám sa s následkami brexitu vysporiadať.