BRATISLAVA. Slovenská republika naďalej podporuje nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Na pracovnej návšteve v Kyjeve to v utorok vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
"Nevidíme iné východisko z krízy na juhovýchode štátu, než je politický proces založený na dôslednom napĺňaní Minských dohôd.

Stretnutie so susedmi
Lajčák sa počas utorkovej návštevy stretol s najvyššími predstaviteľmi Ukrajiny, konkrétne prezidentom Ukrajiny Petrom Porošenkom, predsedom Verchovnej rady Ukrajiny Andrijom Parubijom a premiérom Ukrajiny Volodymyrom Grojsmanom ako aj s rezortným partnerom Pavlom Klimkinom.
Minister partnerov ubezpečil o pokračujúcej podpore Slovenska v asociačnom a reformnom procese Ukrajiny a zablahoželal občanom Ukrajiny k dôležitému hlasovaniu Európskeho parlamentu, ktorým bol odobrený bezvízový styk Ukrajiny s Európskou úniou.
"Ukrajina je naším susedom a priateľom, preto sme pripravení pomáhať vám vo vašom úsilí o zabezpečenie lepšieho života pre ukrajinských občanov. Konkrétnym krokom je vízová liberalizácia s EÚ, ktorá je výsledkom doteraz uskutočnených reforiem, prejavom dôvery zo strany krajín EÚ a povzbudením Ukrajiny v ďalších neľahkých krokoch pri zotrvaní v nastúpenom reformnom kurze. Veríme tiež, že proces ratifikácie Asociačnej dohody s Ukrajinou sa zavŕši už o niekoľko málo mesiacov,“ povedal Lajčák.
S partnermi zároveň diskutoval o vnútropolitickej situácii v krajine a priebehu reformného procesu. V tejto súvislosti zdôraznil, že hoci oceňuje doterajšie reformné úsilie ukrajinskej vlády, je potrebné nepoľaviť v ňom a, naopak, zvýšiť ho, osobitne pri prechode do fázy zavádzania schválených reforiem do praxe.
"Oceňujeme, že v reformnom úsilí urobila Ukrajina za ostatné tri roky väčší pokrok, než v predchádzajúcich dvadsiatich. Podporujeme toto úsilie, a ponúkame Kyjevu zdieľanie našich skúseností z obdobia transformácie tak, aby sme nášmu susedovi pomohli stať sa stabilným, prosperujúcim a demokratickým európskym štátom. Pred Ukrajinou stoja dve veľké výzvy. Reformy a konflikt na juhovýchode krajiny. Ale nemyslím si, že máte ten luxus riešiť ich jednu po druhej, tieto procesy musia ísť paralelne,“ zdôraznil Lajčák.

Východný konflikt
Pokiaľ ide o bezpečnostnú situáciu na východe Ukrajiny, Lajčák vyjadril plnú podporu Minskému procesu a jeho implementácii v praxi.
"Konflikt na východe krajiny oslabuje Ukrajinu a zvyšuje riziko nestability. Neustále porušovanie prímeria a eskalácia ozbrojených stretov nepomáha snahám o dosiahnutie udržateľného riešenia. Naopak, konflikt začína vykazovať neklamné znaky posúvania sa do fázy zamrznutého konfliktu," uviedol minister.
"Je to tak, že sa čaká na výraznejší vstup Spojených štátov, čo nie je lichotivá vizitka pre EÚ, ani pre normandský formát, ale zdá sa, že bez toho sa ten proces nepohne dopredu," uviedol slovenský minister po stretnutí.
"Vieme, že Ukrajina má pred sebou dve veľké výzvy, tá jedna sa volá mier, to znamená konflikt na juhovýchode, a tá druhá reformy, zlepšenie života občanov. Rozhovor s prezidentom Porošenkom bol venovaný hlavne mieru a teda situácii na juhovýchode, napĺňaniu, alebo skôr nenapĺňaniu minských dohôd," dodal.
V diskusii na pôde parlamentu sa minister dotkol aj návrhu nových zákonných úprav, ktorých cieľom je zmena spôsobu, akým dnes národnostné menšiny na území Ukrajiny môžu používať svoje jazyky.
Predseda ukrajinského parlamentu Andrij Parubij v tejto súvislosti ubezpečil, že urobí všetko pre to, aby boli práva predstaviteľov menšín na Ukrajine ochránené.