MOSKVA, BRATISLAVA. Milióny ton dodaných zbraní, desiatky miliárd dolárov vo forme finančnej pomoci a päť rokov podporovania jedného z najbrutálnejších diktátorov napriek vojne, ktorá si za šesť rokov aj jeho prispením vyžiadala už takmer pol milióna obetí.
Ruský prezident Vladimir Putin ani po minulotýždňovom chemickom útoku na severe Sýrie nemieni ustúpiť zo svojej politiky a sýrsky diktátor Bašár Asad zostáva jeho hlavným spojencom na Blízkom východe.
S chemickými útokmi v krajine podľa Kremľa nemá nič spoločné a tento postoj zrejme nezmení ani utorková návšteva amerického ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona v Moskve.

Mala to byť zdvorilostná schôdzka
Tillersonova cesta do Ruska mala byť pritom ešte nedávno zdvorilostná a mala potvrdiť nový „reset“ vo vzťahu medzi oboma krajinami.
“Môžete tancovať s Ruskom, ale musíte z toho aj niečo získať
„
Americký prezident Donald Trump sa ešte pred voľbami vyjadril, že s Putinom by si „pravdepodobne rozumel“ a v otázke Sýrie bol s ním až doteraz zajedno – Asada treba podporovať, pretože bojuje proti „teroristom“.
Lavrov aj Tillerson si cez médiá ešte minulý týždeň vymenili aj zopár žartíkov a všetko malo ísť podľa plánu. V Sýrii chceli bojovať spoločne, podporovať Asada, aj keď podľa Trumpa je to „zlý chlapík“, a dosiahnuť víťazstvo proti Islamskému štátu. Možno výmenou za zrušenie sankcií proti Rusku pre jeho kroky na Ukrajine.
Ani jedno, ani druhé teraz neplatí.