PARÍŽ, BRATISLAVA. Vašou úlohou je zastaviť okoloidúceho kapitalistu a triasť s ním, až z neho vypadnú peniaze a tie skončia vo francúzskom štátnom rozpočte. V jednom momente sa manažér začne vyhrážať, že zoberie svoje peniaze do Švajčiarska.
„Premyslite si to znova. Vy máte milióny, ale nás sú milióny!“ odpovedá mu Jean-Luc Mélenchon, hlavná postava hry Fiscal Kombat.
Tá má voličom netradičnou formou predstaviť program radikálneho ľavičiara, ktorý by sa o necelý mesiac chcel stať francúzskym prezidentom. Mélenchonovi sa darí nad očakávania, v prieskumoch už predbehol aj kandidáta pravicových Republikánov Francoisa Fillona (niekdajšieho favorita volieb) a dostal sa na tretie miesto.
„Počúvaj naše rady, tvoje plány sa nedajú naplniť,“ vypočuje si v propagačnej hre Mélenchon od šéfky Medzinárodného menového fondu Christine Lagardovej. Kandidát ju nepočúvne, úlohou hráča je hodiť Lagardovú na prichádzajúcich kapitalistov.

Ľavicovejší ako ľavica
Podobné hlasy pritom kandidát vlastnej strany Nezlomné Francúzsko s podporou francúzskych komunistov počúva často. V tradične ľavicovom Francúzsku presadzuje ešte výraznejší posun doľava.
Prieskum pred prvým kolom volieb vo Francúzsku
- Marine Le Penová (Národný Front) - 24 percent;
- Emmanuel Macron (Hnutie Na pochode) - 23 percent;
- Jean-Luc Mélenechon (Nezlomné Francúzsko) - 19 percent;
- Francois Fillon (Republikáni) - 18,5 percenta;
- Benoit Hamon (Socialistická strana) - 8 percent;
Zdroj: Ifop-Fudicial, 7. - 8. apríla 2017
Zo súčasného 35-hodinového pracovného týždňa chce urobiť 32-hodinový, vek odchodu do dôchodku chce znížiť späť na 60 rokov, aj keď by to v budúcnosti mohlo položiť systém.
Chce zvýšiť minimálnu mzdu, dávky v nezamestnanosti, samozrejme, toto všetko chce financovať zvýšením daní pre najbohatších.
Každý príjem nad 33-tisíc eur mesačne chce zdaňovať stopercentnou sadzbou, teda prakticky prepadne v prospech štátu.
Radikálne doľava sa obzerá aj za svojimi vzormi. Nosí kabát podobný tomu, ktorý obľuboval čínsky komunistický diktátor Mao Ce-tung, protagonistu Francúzskej revolúcie Maximiliena Robespierra zas označil za hrdinu.
V hre Assassin's Creed: Unity sa mu nepáčilo zobrazenie Robespierra, ktorý v rokoch 1793 a 1794 predsedal jakobínskej vláde teroru, keď násilnou smrťou zomrelo podľa niektorých odhadov takmer pol milióna Francúzov.
„Muža, ktorý bol v istom momente revolúcie našim osloboditeľom, v hre zobrazujú ako monštrum,“ posťažoval sa v roku 2014 podľa denníka Daily Telegraph. Mélenchon na Robespierrovi oceňuje, že v roku 1789 viedol revolúciu, dal hlasovacie právo židom a chcel ho rozšíriť aj na ženy.


Boj s Le Penovou
Takéto zobrazovanie podľa neho podkopáva republiku a zneužívajú ho krajne pravicové skupiny, napríklad Národný front a jeho kandidátka Marine Le Penová.