MOSKVA, BRATISLAVA. Žiadali od neho, aby prezradil mená ďalších homosexuálov. Prehľadávali mu mobil, kontrolovali sociálne siete, aby zistili, s kým sa stretáva. Popritom ho bili aj inak mučili. Na známych sa zamerali bez ohľadu na to, či išlo o gayov, alebo nie.
Najhrozivejšie na svedectve muža, ktorý sa nedávno dostal z čečenského väzenia, je jeho tvrdenie, že sa ocitol v koncentračnom tábore pre homosexuálov.
Ten čečenské úrady vraj založili v meste Argun, posielajú tam ľudí, ktorých zadržali pri čistkách proti homosexuálom. Podľa novinárov z denníka Novaja Gazeta vznikol tábor v priestoroch bývalých kasární.
Prenasledovaniu, o ktorom aktivisti hovoria už niekoľko týždňov, tak dávajú systém, ktorý pripomína protižidovské pogromy a sieť nacistických koncentračných táborov.

V miestnosti s desiatkami ľudí
Denník cituje svedectvá, že v tábore sa bol osobne pozrieť predseda čečenského parlamentu, čo sa však nepodarilo potvrdiť.
„Tí, ktorí ušli, hovoria o tom, ako museli prežívať v jednej miestnosti s 30 či 40 ľuďmi. Mučili ich elektrickým prúdom, bili, niektorých ubili na smrť,“ cituje stránka Pink News, ktorá prináša správy zo sveta o homosexuálnej komunite, ruskú aktivistku za práva LGBT ľudí Svetlanu Zacharovovú.
Niektorých zadržiavali ako rukojemníkov na vydieranie rodín.
V Rusku dlhodobo zasahujú proti homosexuálom, schválili aj zákon, ktorý zakazuje propagáciu inej sexuálnej orientácie. V Čečensku je však situácia extrémnejšia.
Oni ani neexistujú
V moslimskom regióne sa na severe Kaukazu stále uplatňuje vražda zo cti a homosexualita v rodine kazí povesť príbuzných. Tí tak často „previnilca“ zabijú a polícia sa prípadom ani nezaoberá.
Čečenská vláda oficiálne prenasledovanie popiera s jednoduchým argumentom: v Čečensku nie je koho prenasledovať. „Keby u nás boli homosexuáli, sami príbuzní by ich poslali tam, odkiaľ niet návratu,“ povedal Alvi Karimov, hovorca čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. .