BERLÍN. Nemecko bude posielať odmietnutých žiadateľov o azyl späť do Maďarska iba vtedy, ak tamojšie orgány každému zabezpečia ubytovanie v súlade s normami EÚ.
"Bez takéhoto ubezpečenia maďarských orgánov sa odovzdanie neuskutoční," píše sa v nariadení spolkového ministerstva vnútra zo 6. apríla, ktoré citujú utorkové noviny mediálnej skupiny Funke.
Ministerstvo žiada Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF), aby si v prípade žiadosti o readmisiu na základe dublinských kritérií vyžiadal od maďarských úradov uistenie, že utečenci budú ubytovaní v súlade so smernicou EÚ a spracovanie ich žiadosti bude v súlade s pravidlami tejto smernice.

Vyzvali na pozastavenie
Za azylové konanie je na základe tzv. Dublinskej dohody z roku 1990 zodpovedná tá krajina EÚ, v ktorej migranti prvýkrát vstúpili na územie Európskej únie - zväčša ide o Grécko, Taliansko, Bulharsko a Maďarsko. Každý azylant, ktorý sa dostane do inej členskej krajiny Únie, by mal byť vrátený práve do toho štátu, v ktorom bol registrovaný.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov vyzval v pondelok členské krajiny Európskej únie, aby pozastavili návraty žiadateľov o azyl do Maďarska, kým táto krajina nezačne opäť dodržiavať medzinárodné právo.
Podľa vysokého komisára pre utečencov Filippa Grandiho sa situácia pre žiadateľov o azyl, ktorá bola už aj tak znepokojujúca, ešte viac zhoršila po nedávnych legislatívnych krokoch vlády.

Prísnejšie podmienky v Maďarsku
Do platnosti vstúpil 28. marca zákon sprísnení ochrany štátnych hraníc Maďarska, ktorý parlament na návrh vlády schválil 7. marca. Migranti budú môcť odteraz požiadať o azyl už iba osobne, a to v tranzitných zónach umiestnených priamo na hraniciach. V uvedenej zóne sa budú musieť cudzinci zdržiavať až do právoplatného rozhodnutia Úradu pre prisťahovalectvo a občianstvo. Zónu budú môcť opustiť len smerom von z Maďarska - v súčasnosti do Srbska.
Sprísnenie sa týka aj mladistvých prichádzajúcich bez sprievodu: aj ich môžu maďarské orgány zadržiavať v tranzitnej zóne. V prípade nespokojnosti s rozhodnutím úradov sa môžu migranti odvolať.
Zákon hneď po schválení vyvolal ostrú kritiku na medzinárodnej scéne. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu 14. marca rozhodol, že aj predchádzajúce miernejšie maďarské zákony porušovali Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.