JERUZALEM. Izrael po varovaní protiteroristického úradu pred "výrazným" útokom militantov uzavrel v pondelok hraničný priechod do Egypta. Podľa agentúry AP to oznámil hovorca kancelárie izraelského premiéra.
Krátko nato islamskí militanti na Sinaji odpálili na juh Izraela raketovú strelu, ktorá však nespôsobila nijaké zranenia.
Hrozba útoku
Minister pre tajné služby Jisrael Kac vo vyhlásení uviedol, že majú správy o hroziacom "teroristickom útoku" na turistov na Sinajskom polostrove.
Hraničný priechod zostal otvorený pre tých, ktorí sa chcú vrátiť z Egypta do Izraela.
Dva bombové útoky v kresťanských kostoloch na Kvetnú nedeľu zabili vyše 40 ľudí. Krátko po nich izraelské orgány vyzvali svojich občanov na Sinaji, aby sa vrátili domov.
Sinaj je tradične obľúbenou destináciou pre Izraelčanov - najmä počas nadchádzajúceho židovského jarného sviatku pesach, ktorý sa začína v pondelok západom slnka. V ostatných rokoch však Izrael vyzýval občanov, aby sa Sinaju vyhli, pretože tam pôsobia islamskí militanti.
Uzavreli aj Palestínčanov
Izrael tiež v súvislosti so sviatkom pesach uzavrel palestínske enklávy v Predjordánsku i pásmo Gazy, informovala agentúra AP.
Zákaz vstupu Palestínčanov do Izraela z týchto oblastí bude platiť do konca pesachu - týždeň trvajúceho židovského sviatku. Hranicu otvoria len v tzv. humanitárnych prípadoch. Uzávera neplatí pre židovských osadníkov žijúcich na pravom brehu rieky Jordán.
K izolácii palestínskych enkláv na Západnom brehu a pásma Gazy sa Izrael uchyľuje počas židovských sviatkov pravidelne, najmä z obavy o možné ohrozenie svojich občanov zo strany palestínskych radikálov.
Izrael a Egypt uvalili blokádu na pásmo Gazy v roku 2007, keď sa vlády v tejto palestínskej enkláve na základe výsledkov volieb ujalo militantné hnutie Hamas. Izrael a Hamas, ktorý sa zaviazal zničiť židovský štát, odvtedy bojovali v troch ozbrojených konfliktoch.