KÁHIRA. Najmenej 43 mŕtvych a vyše stovku zranených si vyžiadali dva nedeľné samovražedné útoky na kresťanské kostoly v Egypte. Prvá explózia nastala v kostole v meste Tanta severne od Káhiry, zabila 27 ľudí a 78 zranila. Druhý samovražedný atentátnik sa odpálil pred kostolom v Alexandrii a zabil 17 ľudí a ďalších 41 zranil.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí večer nariadil okamžité nasadenie armády, ktorá má pomôcť polícii v ochrane kľúčových infraštruktúr po celej krajine.
Taktiež oznámil, že zavedie na tri mesiace výnimočný stav, najskôr ale podľa neho musí vláda podniknúť príslušné právne a ústavné kroky. Ohlásil aj ďalšie bezpečnostné opatrenia, ktorých povahu ale podľa agentúr nespresnil.

Islamský štát varoval pred ďalšími útokmi
Incidenty najnovšie odsúdil aj americký prezident Donald Trump. Na twitteri uviedol, že je z útoku voči spojencovi USA smutný a že má veľkú dôveru v to, že Sísí sa "so situáciou vhodne vysporiada".
K útokom, spáchaným tri týždne pred chystanou návštevou pápeža Františka v Egypte a na úvod veľkonočného týždňa, sa prostredníctvom svojej propagandistickej agentúry Amaki prihlásilo radikálne hnutie Islamský štát (IS). To navyše varovalo pred ďalšími útokmi.
"Nech križiaci a odpadlíci vedia, že zaplatia vysokú cenu, a to krvou svojich synov," uvádza sa v internetovom vyhlásení agentúry Amák, ktorá je blízka Islamskému štátu. Autenticitu vyhlásenia nebolo bezprostredne možné nezávisle overiť. Podľa agentúry DPA je však konzistentné s doterajšími podobnými vyhláseniami IS.

Pápež útoky odsúdil
Prezident Abdal Fattah Sisi zvolal bezpečnostnú radu štátu, ktorá má ešte v nedeľu rokovať o reakcii na dianie. Útoky prišli na Kvetnú nedeľu, ktorou pre kresťanov začína pašiový týždeň.
Medzi obeťami nie sú Slováci
Útoky si nevyžiadali zranenia ani smrť žiadneho Slováka. Potvrdil to Igor Skoček, riaditeľ tlačového oddelenia ministerstva zahraničných vecí. Rezort sa o tom informoval u Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Káhire.
Pápež František v kázni pri slávnostnej omši na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne atentáty v Egypte odsúdil a vyjadril sústrasť tamojšie koptské ortodoxnej cirkvi i celému egyptskému národu. Za obete aj zranených sa modlia, povedal.
Prvá explózia otriasla predpoludním miestneho času kostolom v meste Tanta asi 100 kilometrov severne od metropoly Káhira v delte Nílu.
Kostol bol plný veriacich, výbuch nastal priamo pred oltárom, povedal tlačový hovorca ministerstva vnútra generál Tárik Atíja. Televízia CBC zverejnila zábery z vnútra kostola, na ktorých sa množstvo ľudí kopia okolo očividne bezvládnych, zakrvavených tiel zakrytých papiermi.
Zabránili mu dostať sa do kostola
O niekoľko hodín neskôr nastal druhý výbuch pri kostole svätého Marka v druhom najväčšom egyptskom meste Alexandrii. V ňom celebroval slávnostnú omšu koptský patriarcha Tavardos II. Podľa svojho tajomníka ale odišiel z kostola ešte pred útokom a je v poriadku.
Ministerstvo vnútra naproti tomu vo vyhlásení uviedlo, že sa atentátnik opásaný výbušninami snažil preniknúť do kostola ešte v čase patriarchovej prítomnosti. Policajti mu v tom ale zabránili, a tak sa nakoniec odpálil pred kostolom.
Ruský prezident Vladimir Putin po útokoch v Egypte zdôraznil nutnosť spoločného boja proti terorizmu. "Teroristi sa snažia nielen ľudí zastrašiť, ale aj zasievať rozkol medzi vyznávačov rôznych náboženstiev," napísal v liste adresovanom egyptskému prezidentovi.
Opakovane sú cieľom
Kresťania, väčšinou príslušníci koptskej cirkvi, sa podieľajú zhruba desiatimi percentami na 94-miliónovej populácii Egypta. Svoju vieru môžu praktizovať väčšinou slobodne a ich spolužitie s moslimským väčšinovým obyvateľstvom je pomerne pokojné.
Opakovane sa ale kresťania stávajú terčom islamských extrémistov. V decembri bolo pri ťažkom bombovom útoku na kresťanskú katedrálu v Káhire zabitých 30 ľudí. Aj k tomuto útoku sa vtedy prihlásil Islamský štát, ktorý si zvyčajne prisvojuje väčšinu islamisticky motivovaných atentátov.