WASHINGTON. Útočná skupina amerického námorníctva tvorená lietadlovou loďou a ďalšími bojovými plavidlami mieri ku Kórejskému polostrovu. Oznámilo to v sobotu večer americké ministerstvo obrany a námorníctvo.
Presun prichádza vo chvíli silnejúcich vojenských provokácií severokórejského režimu, na ktoré chce Washington rázne reagovať.
Minister obrany zahraničných vecí Rex Tillerson v nedeľu vyhlásil, že piatkový americký raketový útok na sýrsku leteckú základňu bol varovaním pre ďalšie krajiny, ktoré porušujú medzinárodné normy.

Hliadkovali aj v Juhočínskom mori
Velenie amerického vojenského námorníctva oznámilo, že úderná skupina Carl Vinson, tvorená rovnomennou lietadlovou loďou, torpédoborcom a menším bojovým plavidlom, neuskutoční pôvodne plánovanú zastávku v Austrálii.
“Ak porušujete medzinárodné dohody, nedodržiavate záväzky a stávate sa pre ostatných hrozbou, je pravdepodobné, že v určitej chvíli príde odpoveď.
„
Od brehov Singapuru, kde v súčasnosti kotví, naopak zamieri do severnej časti Tichého oceánu, teda do blízkosti KĽDR.
Presné miesto určenia námorníctvo nešpecifikovalo. Skupina sa od januára zúčastnila na sérii cvičení s námorníctvom Japonska a Južnej Kórey a vykonávala bežné hliadky v Juhočínskom mori.
Severná Kórea v posledných týždňoch uskutočnila niekoľko raketových testov, ktoré znepokojili amerických spojencov v oblasti, Južnú Kóreu a Japonsko. Prezident Donald Trump pred piatkovým stretnutím s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom uviedol, že ho chce presvedčiť, aby Peking prispel k riešeniu rastúceho napätia.
Dodal ale, že ak Čína, ktorá má na KĽDR najväčší vplyv, nebude spolupracovať, USA si poradia samé. Dôkazom pre to je podľa analytikov načasovanie amerického útoku na sýrsku vojenskú základňu, ktoré Trump nariadil v čase Siovej návštevy v USA.
Tillerson: USA sú znepokojené
Tillerson síce vo svojich pripomienkach k útoku v Sýrii Severnú Kóreu priamo nemenoval, podľa agentúry AP je však kontext jeho slov zrejmý.
"Ak porušujete medzinárodné dohody, nedodržiavate záväzky a stávate sa pre ostatných hrozbou, je pravdepodobné, že v určitej chvíli príde odpoveď," povedal minister v nedeľňajšom relácii televízie ABC.
Tillerson tiež povedal, že USA sú vysoko znepokojené pokrokmi KĽDR vo vývoji balistických rakiet a že toto znepokojenie zdieľa aj Peking. "Myslím, že sa zhodujeme na tom, ako je situácia nebezpečná," povedal minister v televízii CBS. "A myslím, že aj Čína začína chápať, akú hrozbu to predstavuje aj pre jej záujmy," uviedol.
