MOSKVA. Spojené štáty varovali Rusko, že podniknú raketový útok v Sýrii, vyhlásil dnes Kremeľ. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že varovanie bolo "doručené cez existujúce komunikačné kanály", ale ruský prezident Vladimir Putin nebol informovaný priamo. Tieto výroky priniesli ruské štátne médiá.
Peskov sa odmietol vyjadriť, či ruská strana bezprostredne reagovala na varovanie.

Odveta podľa Trumpa
Americké ministerstvo obrany dnes už skôr uviedlo, že Rusko vopred upovedomilo o zámere zaútočiť na sýrsku leteckú základňu. Spojené štáty pri samotnej akcii necielili na tie časti základne, kde by sa mohol nachádzať ruský vojenský personál.
Raketový útok na sýrsku leteckú základňu Šajrát v západnej provincii Homs bol podľa prezidenta USA Donalda Trumpa odvetou za utorňajší chemický útok na mesto Chán Šajchún, pri ktorom zahynulo takmer 100 civilistov. Spojené štáty pripisujú zodpovednosť za chemický útok vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Armáda USA oznámila, že 58 z 59 rakiet odpálených pri dnešnom útoku na sýrsku leteckú základňu zasiahlo zamýšľané ciele.
Nemenovaný americký predstaviteľ uviedol, že podľa prvých zistení jedna z rakiet zlyhala. Predstaviteľ dodal, že rakety zasiahli početné lietadlá a ochranné hangáre pre lietadlá a zničili aj časť základne s uskladneným palivom. Podľa predstaviteľa informácie z miesta útoku stále prichádzajú.
Loading
...
Stoltenberg viní Asada
Sýrsky prezident Bašar Asad podľa generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jensa Stoltenberga sám môže za to, že sa Sýria stala terčom amerického útoku. Stoltenberg to dnes povedal v oficiálnom tlačovom vyhlásení k americkému raketovému útoku v noci nadnes na sýrsku leteckú základňu.
"Sýrsky režim nesie plnú zodpovednosť za tento sled udalostí," vyhlásil Stoltenberg. Priznal, že o americkom útoku vedel vopred.
V oficiálnom stanovisku uviedol, že NATO odsudzuje "dlhodobé sýrske používanie chemických zbraní", ktoré považuje za zjavné porušovanie medzinárodného práva.
"Akékoľvek použitie chemických zbraní je neprijateľné, nemôže zostať bez reakcie a vinníci musia byť postavení pred spravodlivosť," skonštatoval generálny tajomník NATO. Dodal, že Aliancia podporuje mierové a politické riešenie konfliktu v Sýrii.
Raketový útok na sýrsku leteckú základňu Šajrát bol podľa prezidenta USA Donalda Trumpa odvetou za utorňajší chemický útok na mesto Chán Šajchún, pri ktorom zahynulo takmer 100 civilistov. Spojené štáty pripisujú zodpovednosť za chemický útok vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Asadov úrad
"To, čo Amerika opäť ukázala, je krátkozrakosť, úzkoprsosť, ako aj vojenskú a politickú slepotu voči realite," uviedol sýrsky prezidentský úrad vo vyhlásení, ktoré priniesla sýrska štátna tlačová agentúra SANA. Úrad tiež spomenul, že išlo o "bezohľadný a nezodpovedný čin".
Útok znamená, že USA pokračujú vo svojej politike bez ohľadu na to, aká administratíva vládne, a táto politika je zameraná "proti ľuďom a na zotročovanie ľudí".
"Táto agresia ešte viac posilnila odhodlanie Sýrie útočiť na teroristické živly," dodal prezidentský úrad, pričom mal na mysli povstalcov bojujúcich za zvrhnutie Asada.
Vo vyhlásení sa ďalej písalo, že americký útok dnes na svitaní na leteckú základňu Šajrát neďaleko mesta Homs v Sýrii sa neopieral o pravdivé fakty.