Útok vo Švédsku má štyri obete, polícia zadržala podozrivého (minúta po minúte)

Podozrivý muž podľa médií priznal za útok zodpovednosť.

Sviečky pred švédskou ambasádou vo fínskych Helsinkách.Sviečky pred švédskou ambasádou vo fínskych Helsinkách.(Zdroj: TASR/AP)
 • V Štokholme vrazilo ukradnuté nákladné do davu ľudí.
 • Oficiálne zdroje hovoria o štyroch mŕtvych a 15 ranených.
 • Polícia zatkla jedného podozrivého. Ten podľa médií priznal zodpovednosť za útok.
 • Medzi obeťami ani ranenými nie sú Slováci.

ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Muž zadržaný po piatkovom útoku v Štokholme mohol mať podľa polície komplicov. Potvrdil to policajný hovorca na večernej tlačovej konferencii.

Totožnosť zadržaného už zistili, ide o muža zodpovedajúceho opisom osoby, ktorá sa zdržiavala blízko miesta činu. Či však ide o páchateľa, nie je zatiaľ jasné.

Zástupcovia polície sa odmietli vyjadriť k tomu, či bol zadržaný muž už v minulosti známy vyšetrovateľom. Uviedli však, že polícia s istotou nemôže povedať, že práve on šoféroval nákladné vozidlo, ktoré v piatok popoludní v centre Štokholmu vrazilo do davu ľudí a následne do obchodného domu.

Podľa doterajších oficiálnych údajov zahynuli štyria ľudia a 15 ďalších utrpelo zranenia.

Načítavám video...

Nápadné správanie

Muž zadržaný na štokholmskom predmestí Märsta sa podľa polície správal vo večerných hodinách nápadne v nekonkretizovanom miestnom obchode. Z tohto dôvodu vzbudil pozornosť policajnej hliadky, ktorá ho zadržala.

article_photo(zdroj: SME)

Policajný hovorca Stefan Hector na tlačovej konferencii okrem toho potvrdil, že pri vyšetrovaní vychádzajú z predpokladu teroristického činu.

Polícia vyzvala ľudí, aby večer a v noci nechodili do centra hlavného mesta.

Národné divadlo, ktoré sa nachádza neďaleko miesta útoku, zrušilo večerné predstavenia.

Premiér: Krajina je v šoku

Švédsky premiér Stefan Löfven večer vyhlásil, že celé Švédsko je "v stave šoku" po násilnom útoku, ktorý už predtým označil za teroristický čin.

"Či to je čin spáchaný jediným útočníkom alebo organizáciou, naším odkazom je, že nás nemôžete ovládať alebo rozhodovať o našich životoch. Nikdy nezvíťazíte," vyhlásil predseda vlády na tlačovej konferencii, na ktorej oznámil aj posilnenie hraničných kontrol.

Dôraznejšie kontroly švédskych hraníc budú trvať desať dní a môžu byť predĺžené o ďalších 20 dní, povedal po zasadnutí vlády minister vnútra Anders Ygeman vo verejnoprávnej televízii SVT.

Minúta po minúte

23:22 Dianie vo švédskom Štokholme sme sledovali minútu po minúte. Ďalší vývoj budeme sledovať v rámci bežného spravodajstva. Ďakujeme za pozornosť.

22:57 Stefan Löfven po povedal, že "krajina je v šoku". "Cieľom terorizmu je podkopať demokraciu. Ale tento cieľ nikto nikdy vo Švédsku nedosiahne," vyhlásil šéf vlády podľa agentúry AP.

Náš odkaz bude vždy jasný: nikdy nás neporazíte, nebudete vládnuť našim životom, nikdy nevyhráte.

Stefan Löfven

"Vieme, že naši nepriatelia sú títo brutálni vrahovia, nik iný," povedal Löfven na tlačovej konferencii. "Náš odkaz bude vždy jasný: nikdy nás neporazíte, nebudete vládnuť našim životom, nikdy nevyhráte," dodal podľa agentúry Reuters.

Premiér upozornil, že Švédsko posilnilo svoje hranice.

Löfven tiež povedal, že jeho sociálno demokratická strana ďalej plánuje napriek incidentu usporiadať cez víkend svoju každoročnú konferenciu v Göteborgu, druhom najväčšom meste v krajine.

22:52 Švédsky premiér Stefan Löfven dorazil na miesto, kde sa odohral útok nákladiakom, aby si uctil obete i ranených.

22:40 Český premiér Bohuslav Sobotka útok odsúdil. V kondolencii Stefanovi Löfvenovi napísal, že nie je možné nechať sa teroristami vydierať.

21:59 Švédska vláda podľa slov premiéra Stefana Löfvena dospela k záveru, že je potrebné posilniť kontroly na hraniciach.

21:49 Polícia počas tlačovej konferencie odmietla uviesť bližšie informácie o zadržanom mužovi. Nie je tak známy ani jeho vek, ani národnosť, no polícia hovorí, že muža sa im podarilo identifikovať.

"Výzor zatknutého zodpovedá opisu muža na fotografii, ktorú sme zverejnili, čo znamená, že, s ohľadom na prebiehajúce vyšetrovanie, máme o neho osobitný záujem," uviedol policajný úradník Jan Evensson.

Polícia tiež uviedla, že nie je schopná potvrdiť správy týkajúce sa streľby na viacerých miestach Štokholmu.

Policajti tiež informovali o posilnení bezpečnostných opatrení. Tiež sa zmienili o účasti ďalších bezpečnostných zložiek na vyšetrovaní.

21:33 Zdravotníci, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters, ošetrili v nemocnici pätnásť zranených. Deväť z nich je vo vážnom stave, sú medzi nimi aj deti.

21:31 Britská metropola Londýn podľa svojho starostu Sadiqa Khana "stojí pri Štokholme" po dnešnom útoku.

Khan uviedol, že Švédsko podľa všetkého "zažilo hanebný teroristický čin zameraný na uškodenie nevinným ľuďom a napadnutie našich spoločných hodnôt demokracie, slobody, spravodlivosti a tolerancie". Dodal, že Londýnčania vedia, čo to je trpieť terorizmom, a "sú rovnako ako Štokholmčania pevne odhodlaní nedopustiť, aby teroristi uspeli".

20:59 K politikom, ktorí vyjadrili solidaritu so Švédskom sa pripojil aj český prezident Miloš Zeman.

Švédskemu kráľovi poslal telegram, v ktorom píše: "Vaše veličenstvo, s hlbokým zármutkom som prijal správu o teroristickom útoku v centre Štokholmu, ktorý si vyžiadal ľudské životy a zanechal za sebou desiatky ranených. Dovoľte mi, aby som v tejto pohnutej chvíli vyjadril v mene českej verejnosti i svojom hlbokú sústrasť Vám i rodinám obetí."

20:53 Pri útoku bolo zranených 15 ľudí. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne úrady.

Štokholmská polícia potvrdila 12 ranených.

20:47 Švédska polícia potvrdila, že zadržala jedného človeka v súvislosti s útokom. "Zatkli sme jednu osobu, ktorá by mohla mať s prípadom niečo spoločné. Momentálne viac povedať nemôžeme," píše sa na webstránke štokholmskej polície.

Podľa švédskeho denníka Aftonbladet muž priznal zodpovednosť za útok.

20:44 Počet obetí stúpol na štyri. Jeden zo zranených skonal v nemocnici.

20:41 Miestne noviny Aftonbladet informujú, že zatknutý muž je ľahko zranený.

20:32 V Paríži od polnoci zhasnú svetlá na Eiffelovej veži v prejave podpory Štokholmu.

Parížska primátorka Anne Hidalgová vyjadrila vo vyhlásení "silné pohnutie" nad "týmto nesmierne zbabelým novým teroristickým útokom", ako aj solidárnosť s obeťami, ich milovanými i štokholmskou starostkou Karin Wanngardovou "v tomto mimoriadne ťažkom utrpení".

20:30 Predseda vlády SR Robert Fico poslal sústrastný telegram Stefanovi Löfvenovi.

"S obrovským zármutkom a znepokojením som prijal tragickú správu o dnešnom teroristickom útoku v centre vášho hlavného mesta, pri ktorom zahynuli nevinní občania a mnoho ďalších bolo zranených. Dovoľte mi, prosím, v mene vlády Slovenskej republiky, ako aj v svojom, vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým príbuzným obetí. Moje myšlienky v tejto ťažkej chvíli smerujú k švédskemu ľudu. Slovenská republika odsudzuje tento ohavný čin a osobne vyjadrujem presvedčenie, že nás vzájomne dokáže ešte viac zomknúť v boji proti celosvetovému terorizmu," napísal Fico.

20:22 V severnej časti Štokholmu zatkli muža, ktorý je podozrivý z útoku. Informujú o tom tamojšie médiá.

20:07 Šéf NATO Jens Stoltenberg vyjadril solidaritu ranenými i pozostalým obetí. "Stojíme pri švédskom ľude," napísal na svojom twitterovom profile.

19:52 Ďalšia očitá svedkyňa dnešných udalostí opísala pre BBC, čo videla. "Počula som hluk, krik ľudí," povedala Annevi Peterssonová.

"Videla som mŕtveho psa a jeho kričiaceho majiteľa. Len pár metrov odtiaľ ležala na zemi žena. Všade bola krv, bezvládne telá, na mieste vládla panika, ľudia alebo stáli alebo utekali preč," pokračovala v opise udalostí.

19:45 Tisíce ľudí kráča po Štokholme po tom, čo úrady zrušili vlakové a autobusové spoje.

Niektoré linky metra síce začali opätovne premávať, no cestujúci musia počítať s meškaním.

19:30 Polícia odviedla na vypočúvanie dvoch ľudí, ale neuviedla, o koho ide. Policajný hovorca Lars Byström zdôraznil, že to vôbec neznamená, že ide o podozrivých.

"Chceme hovoriť s každým, kto by mohol čokoľvek užitočné vedieť a niekedy je lepšie zhovárať sa na policajnej stanici než na mieste útoku," dodal Byström.

19:26 Očití svedkovia a ľudia, ktorí sa v čase útoku nachádzali neďaleko, hovoria, že videli množstvo utekajúcich a kričiacich ľudí. "Námestie sa veľmi rýchlo vyprázdnilo, bola tam obrovská panika," povedal miestnym médiám Španiel, ktorý bol v kaviarni pri mieste útoku.

19:05 Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyjadril úprimnú sústrasť príbuzným obetí a ich rodinám, všetkým pozostalým i obyvateľom Štokholmu.

"Usmrtenie nevinných ľudí v mene nenávisti či viery je odsúdeniahodné a nemalo by zostať nepotrestané," povedal Danko.

18:57 Sociálna sieť Facebook aktivovala službu Safety Check. Prostredníctvom nej môžu dať ľudia nachádzajúci sa v Štokholme dať vedieť známym a rodinám, že sú v poriadku.

18:55 Štokholmská radnica sprístupnila svoje priestory tým, ktorí sa pre zrušené vlakové alebo autobusové spoje nedostanú dnes domov.

18:48 Séria teroristických útokov na európskom kontinente znamená obrovské otrasy pre každý európsky národ, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán v sústrastnom liste adresovanom švédskemu kolegovi Stefanovi Löfvenovi.

"Som presvedčený, že sa nemôžeme skloniť pred nezmyselným násilím," píše Orbán.

18:37 Policejný šéf Dan Eliasson oznámil, že v kľúčových miestach Štokholmu posilnili bezpečnostné opatrenia. Správy o bezprostrednej hrozbe ďalšieho útoku ale vraj nie sú.

18:30 Žena, ktorá pracuje neďaleko miesta útoku pre The Local povedala, že budovu, kde má kanceláriu, nemohol nik opustiť bez doprovodu polície.

18:25 Polícia zverejnila fotografiu muža, po ktorom pátra v súvislosti s dnešným útokom. Či ide o priameho podozrivého, to nepotvrdila, len pripustila, že dotyčná osoba môže mať k teroristickému útoku nejaký vzťah.

18:12 Anders Thorngren, šéf švédskej kontrarozviedky SÄPO nepriamo naznačil, že podobný druh incidentu očakávali. "Začiatkom tohto týždňa sme si skúšali obdobný scenár," uviedol s tým, že polícia intenzívne pátra po ľuďoch, ktorí stoja za útokom.

18:04 "Zastupiteľský úrad SR v Štokholme situáciu sleduje a vyhodnocuje bezpečnostné riziká. Telefonicky sme oslovili tých občanov SR, ktorí boli zaregistrovaní v registračnom formulári ministerstva - sú v poriadku," uviedlo slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Ministerstvo zatiaľ nemá informácie, že by medzi obeťami alebo ranenými bol slovenský občan.

17:59 "Máme nákladiak aj vodiča (ktorému ukradli auto použité pri útoku), ale nie sme v kontakte s nikým, kto by auto šoféroval," povedal na mimoriadnej tlačovej konferencii v Štokholme policajný šéf Dan Eliasson.

17:46 Po útoku v Štokholme boli zavedené zvýšené bezpečnostné opatrenia aj v metropolách ďalších severských krajín. Fínska polícia uviedla v centre Helsínk policajtov do stavu zvýšenej pohotovosti, nové bezpečnostné opatrenia hlási aj nórske Oslo.

Väčšiu pozornosť budú bezpečnostné zložky venovať aj miestam s veľkým zhromaždením ľudí.

17:32 Obyvatelia Štokholmu ponúkajú pod hashtagom #OpenStockholm útočisko vo svojich bytoch a kanceláriách tým, ktorí sa stratili či niekde uviazli.

17:10 Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyjadril Švédom solidaritu.

17:04 Premiér Stefan Löfven, ktorý bol v čase incidentu v centrálnej oblasti Švédska, sa urýchlene vracia do Štokholmu. "Švédsko bolo vystavené útoku, všetko ukazuje na teroristický čin," odkázal občanom.

16:48 Švédska novinárka informuje, že evakuovali štokholmskú hlavnú stanicu. Podľa informácií sa v nej nachádza strelec. Polícia preventívne uzavrela aj budovu švédskeho parlamentu, ktorá leží južne od oblasti, kde k udalosti došlo.

16:45 "Stáli sme vnútri obchodu s obuvou a zrazu ľudia začali kričať", povedal novinárom jeden zo svedkov.

16:42 Podľa očitých svedkov auto prerazilo priečelie obchodného domu Ahlens na nákupnej triede Drottninggatan v strede mesta. Stovky ľudí z miesta incidentu ušli, na zemi bezvládne ležalo niekoľko tiel.

16:29 Na záberoch z videa je vidieť, ako ľudia po útoku utekajú v panike preč a snažia sa skryť do bezpečia.

16:23 Po útoku zadržali jedného podozrivého, polícia to však nepotvrdila.

16:21 Televízia SVT uvádza najmenej päť mŕtvych, ale polícia to zatiaľ nepotvrdila.

16:19 Švédsky premiér Stefan Löfven povedal, že všetko nasvedčuje tomu, že išlo o teroristický útok. Zároveň potvrdil medializované správy o dvoch obetiach útoku.

16:11 Objavili sa informácie, že v iných častiach Štokholmu došlo k streľbe.

16:10 Polícia vyzvala verejnosť, aby nevychádzala do ulíc v centre Štokholmu v okolí námestia Sergels, kde sa stal útok s dodávkou.

16:00 Nákladiak, s ktorým útočil zatiaľ neznámy páchateľ, vlastnil pivovar Spendrups. Tvrdí, že auto bolo unesené. „Je to jedna z našich distribučných dodávok, ktoré roznášajú tovar. Počas dnešnej vykládky v reštaurácii Caliente niekto nastúpil do kabíny a utiekol s autom v čase, keď šofér vykladal tovar,“ povedal pre švédsku agentúru TT hovorca spoločnosti Martin Lyth.

16:00 Miesto incidentu, ktoré uzavrela polícia, zahalil podľa televíznych záberov dym a nad centrom mesta prelietavajú vrtuľníky. Prerušená bola prevádzka metra.

15:55 Švédska polícia potvrdila najmenej dvoch mŕtvych po dnešnom nabehnutí nákladného vozidla do davu v centre Štokholmu. Odporúča ľuďom, aby sa vyhli centre švédskej metropoly.

Načítavám video...

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štefánka by Pulitzer
 2. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 7. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 8. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 10. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 1. Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov
 2. Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 6. Konferencia - EU support for research
 7. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 8. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 10. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 24 356
 2. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 16 305
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 10 766
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 6 894
 5. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 5 995
 6. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 5 215
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 5 151
 8. Štefánka by Pulitzer 4 941
 9. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 621
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 2 924

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Škrtel, Hubočan a Nemec ukončili reprezentačnú kariéru

Rozhodli sa pred kvalifikáciou na ME.

Autorská strana Michala Havrana

Rok po vražde je Slovensko ešte surovejšie (píše Michal Havran)

Pretože smrť dvoch mladých ľudí zničila jeho svet balíčkov a večierkov.

Dnes píše Matúš Ritomský

S Čaputovou sa môže zopakovať Mikloškova dilema

Voľby nemôžu byť chladný kalkul, ide o hodnoty. Pripomína vám to niečo?

Neprehliadnite tiež

Nemecká vláda odmieta zatajovanie faktov v súvislosti s teroristickým útokom v Berlíne

Podľa médií úrady deportovali do Tuniska muža s úzkymi kontaktmi na útočníka.

V roku 2016 vrazil útočník nákladným autom do davu na vianočných trhoch.

Saudská Arábia a Čína sa dohodli na spolupráci v boji proti terorizmu

Saudská Arábia patrí medzi viacero moslimských krajín, ktoré sa nevyjadrujú k zaobchádzaniu Pekingu s moslimskými Ujgurmi.

Korunný princ Muhammad bin Salmán.
Ilustračné foto.

Rusko vyšetrujú prípad prepierania peňazí z Moldavska

Polícia zatkla v súvislosti s týmto prípadom ruského občana.

Kremeľ.

Maďarský minister dúfa v zmenu ukrajinského školského zákona

Ukrajinský parlament schválil "polofašistický" školský zákon podotkol Gulyás podľa agentúry MTI.

Ilustračná snímka.