BRATISLAVA. Ak by chcel americký prezident Donald Trump zaútočiť na Sýriu, využil by práve strely tomahawk, hovorilo sa v Spojených štátoch už dlhšie. V noci na piatok sa to naplnilo. Z lodí vo východnom Stredomorí Američania odpálili 59 striel, ktoré mali byť odvetou za to, že sýrska armáda v boji použila chemické zbrane.
Strely majú hneď niekoľko výhod - sú relatívne malé, presné a len veľmi ťažko zostreliteľné. O tom, že sa nimi oplatí bojovať, Američanom dokázali už v Perzskom zálive aj Líbyi.

Ťažko zostreliť
Tomahawk
- Dĺžka: 6,25 metra
- Priemer: 0,52 metra
- Hmotnosť strely: 1,6 ton
- Hmotnosť hlavice: 450 kilogramov
- Dolet: 1 250 - 2 500 kilometrov
- Rýchlosť: 880 kilometrov za hodinu
- Cena: asi 1,36 milióna eur
Majú plochú dráhu, dá sa nimi manipulovať za každého počasia, preletia aj dlhé vzdialenosti, odpáliť sa dajú z lodí či ponoriek, opisuje výhody striel americké námorníctvo.
Na dĺžku merajú 6,25 metra, vážia 1,6 tony. Ich dolet závisí od konkrétneho typu strely - tomahawky sa dokážu dostať do vzdialenosti od 1250 do 2500 kilometrov.
Strela k cieľu letí podzvukovou rýchlosťou. Nevystúpi do veľkých výšok. Drží sa pri zemi, vystúpa najviac do výšky 20 až 30 metrov a kopíruje terén. Práve preto je pre nepriateľa ťažkým cieľom - v prvom rade na zachytenie, v druhom zas na zneškodnenie.
“Čo je pri tomahawkoch dôležité, je, že nutne nemusia smerovať priamo z bodu a do bodu b,” hovorí pre CNN americký generál vo výslužbe James Marks. “Akoby oboplávali terén, preto sa nedajú zostreliť.”
“Obrana z dôb studenej vojny nemá šancu,” tvrdil zas v roku 2013 zbrojný expert a publicista Lukáš Visingr pre český portál iDnes.cz, čím narážal práve na sýrsku protivzdušnú obranu. “V jediný moment by na ciele v Sýrii mohol letieť až trojciferný počet striel. Obrana by ich stihla zneškodniť len pár,” tvrdil vtedy.

Minimálne vedľajšie škody
“Moderná, vyspelá a mocná zbraň, ktorá dokáže presne udrieť na ciele s vysokou hodnotou a to s minimálnymi vedľajšími škodami,” opisuje zas strely spoločnosť Raytheon, ktorá tomahawky vyrába.
Jedna strela stojí približne 1,36 milióna eur, existujú však aj doplnky, ktoré sa dajú dokúpiť. Aj to je podľa firmy Raytheon ich devíza. “Modernizácia tomahawku je rýchlym a cenovo dostupným spôsobom, ako vojakom zabezpečiť, aby zostali v bezpečí pred hrozbou,” pokračuje.
Tomahawky odborníci považujú za veľmi presnú zbraň - vďaka satelitnej navigácii sa ich presnosť udáva na desať metrov.
Ďalšou výhodou je rýchlosť, ktorou sa s nimi dá pracovať. Odpálení zaberie len chvíľu, strela sa dá totiž počas letu preprogramovať na iný cieľ, čo šetrí čas pri štarte.

Neuveriteľný úspech
Tomahawky nie sú žiadnou novinkou, po prvý raz ich Američania použili v roku 1991 pri operácii Púštna búrka počas vojny v Perzskom zálive. Americké námorníctvo ich zásah do bojov opísalo ako “neuveriteľný úspech”, píše Guardian.
Strely sa tiež použili v roku 2011, cieľom spojencov NATO bola Líbya. V roku 2014 zas Američania použili 47 tomahawkov proti irackým militantom v Sýrii.
Podľa Washington Postu ich naposledy Američania použili vlani v októbri. Z Červeného mora strely nasmerovali na tri radary v Jemene.
Okrem Spojených štátov vlastní strely aj Spojené kráľovstvo. Od Spojených štátov ich odkúpilo v roku 1995.