SME

Americký útok rozdeľuje mocnosti, Asadovi spojenci ho odsudzujú

Rusko a Irán označujú Trumpov krok za porušenie medzinárodného práva.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

CANBERRA/RIJÁD/TEHERÁN. Americké bombardovanie leteckej základne sýrskeho režimu v reakcii na chemický útok v meste Chán Šajchún privítali okrem Izraela aj Briti, Francúzi a Saudská Arábia s Austráliou.

Rijád vyjadril Washingtonu plnú podporu a krok amerického prezidenta Donalda Trumpa označil za odvážny. Podľa austrálskeho premiéra Malcolma Turnbulla je úder primeranou odpoveďou na tento incident. Turnbull vyzval Rusko, aby zohralo svoju úlohu pri zabezpečení mieru v Sýrii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za Asadovým režimom naopak stojí Rusko a Irán, ktorí útok považujú za porušenie medzinárodného práva.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: O čo ide Trumpovi v Sýrii? Čítajte 

Rusko stojí za Asadom

Ruský prezident Vladimir Putin podľa svojho hovorcu označil americký zásah za agresiu proti suverénnemu štátu a za porušenie medzinárodného práva pod vymyslenou zámienkou. Poškodí to podľa neho rusko-americké vzťahy aj spoločný boj proti terorizmu.

"Sýrska armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní," zdôraznil hovorca Dmitrij Peskov a pripomenul, že zničenie všetkých sýrskych chemických zbraní potvrdila Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

"Úplné ignorovanie faktov o použití chemických zbraní teroristami podľa Putinovho názoru len podstatne zhoršuje situáciu," dodal.

Prečítajte si tiež: Trump trestá Asada, USA zaútočili na leteckú základňu Čítajte 

Rusko považuje obvinenia Damasku z použitia chemických zbraní za nepreukázané. Predseda zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov podľa agentúry Interfax povedal, že ruské spojenectvo so Spojenými štátmi v Sýrii je po americkej akcii spochybnené.

SkryťVypnúť reklamu

Americký úder mal podľa neho potvrdiť "predchádzajúci verdikt o vine sýrskeho prezidenta Assada za chemický útok".

Rusko po raketovom útoku Spojených štátov na leteckú základňu sýrskej armády v provincii Homs vyvodí dôsledky, ktoré sa prejavia na jeho vzťahoch s USA, dodal podľa agentúry RIA Novosti šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Zločinecký režim

Britská vláda americkému úderu vyjadrila podporu, ide o "adekvátnu odpoveď na barbarský chemický útok". Britský minister obrany Michael Fallon neskôr dodal, že tento krok nie je začiatkom novej vojenskej kampane.

Fallon tiež potvrdil, že ide o samostatnú operáciu americkej armády. S ministrom obrany Spojených štátov, Jamesom Mattisom, sa pred zásahom radili len o zodpovednosti sýrskeho režimu za chemický útok v meste Chán Šajchún.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločné vyhlásenie k útoku zverejnili aj Francois Hollande a Angela Merkelová. Zodpovednosť za súčasný vývoj situácie v ňom plne pripisujú Asadovi.

Šéf francúzskej diplomacie Jean-Marc Ayrault považuje americký úder za varovanie pre zločinecký režim. "Použitie chemických zbraní je desivé a malo by byť potrestané ako vojnový zločin," dodal Ayrault a vyzval na posilnenie americkej vojenskej úlohy v Sýrii.

Rusko aj Irán podľa neho musia pochopiť, že podporovať sýrskeho prezidenta "nedáva žiadny zmysel". Jedinou úlohou Francúzska v sýrskom konflikte je ale podľa Ayraulta naďalej boj proti organizácii Islamský štát.

Podpora prišla aj z Turecka

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş americké bombardovanie privítal. Dúfa, že operácia pomôže nastoliť mier. Vyhlásil tiež, že medzinárodné spoločenstvo by malo sýrsku vládu potrestať. Izrael v súvislosti s chemickými útokmi navrhoval "humanitárnu intervenciu" v Sýrii, bombardovanie schvaľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Japonský premiér Šinzó Abe útok podporil kvôli tomu, že pri chemickom útoku zahynulo mnoho nevinných ľudí. Chápe ho tiež ako úsilie zabrániť šíreniu a používaniu chemických zbraní.

Podporu má Trumpov útok aj v stredoeurópskom regióne. Podľa hovorcu poľskej vlády sú situácie, kedy "treba reagovať". "Spojené štáty sú garantom svetového mieru a poriadku," povedal v poľskej štátnej televízii TVP Info.

Český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek v reakcii na chemický útok hovoril o stiahnutí českej veľvyslankyne z Damasku. Tento návrh síce nepodporil premiér Bohuslav Sobotka, rozhodne však použitie chemických zbraní odsúdil.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó povedal, že bez americko-ruskej dohody nie je možné vyriešiť sýrsky konflikt a tento cieľ je podľa neho vzdialenejší ako kedykoľvek predtým.

SkryťVypnúť reklamu

Tusk reagoval ostro

Európska únia bude spolupracovať s USA na ukončení zverstiev v Sýrii, konštatoval predseda Európskej rady Donald Tusk v reakcii na raketový útok USA na sýrsku základňu Šajrát.

"Útok Spojených štátov je výrazom potrebnej rozhodnosti voči barbarským chemickým útokom. EÚ bude spolupracovať s USA na ukončení brutality v Sýrii," uviedol Tusk na sociálnej sieti Twitter.

EÚ sa opakovane označila za nevojenského aktéra, ktorý v Sýrii odmieta silovo zasahovať. Snaží sa o diplomatické riešenie konfliktu a na spolupracovníkov a firmy blízke vláde sýrskeho prezidenta Bašara Asada uvalila sankcie. Únia je najväčším poskytovateľom humanitárnej pomoci v Sýrii.

Predseda eurokomisie Jean-Claude Juncker sa vyjadril prostredníctvom vyhlásenia: "Jean-Claude Juncker rozumie snahe odvrátiť ďalšie útoky. Je jasný rozdiel medzi leteckými útokmi na vojenské ciele a použitím chemických zbraní voči civilistom."

SkryťVypnúť reklamu

Irán útok odsudzuje

Naopak Irán bombardovanie odsúdil a označil ho za deštruktívne a nebezpečné. Teherán je hlavným regionálnym spojencom Asada, poskytuje mu finančnú aj vojenskú podporu.

"Zásah Spojených štátov je porušením medzinárodného práva," citovala štátna agentúra ISNA hovorcu iránskeho ministerstva zahraničia Bahráma Ghasemího.

"Irán odsudzuje použitie chemických zbraní. Zároveň ale súdi, že je nebezpečné využiť chemické zbrane ako zámienku pre jednostrannú akciu, ktorá je porušením medzinárodného práva," dodal hovorca. Jednostranné útoky podľa neho posilňujú terorizmus v Sýrii a komplikujú situáciu v tejto krajine aj inde v oblasti.

Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval obe strany konfliktu, aby sa vyvarovali ďalšieho zhoršovania situácie. Chemické útoky odsúdil, zároveň ale spochybnil správnosť bombového útoku. Vyzval na politické riešenie konfliktu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Polícia zatkla osem ľudí.


TASR
Zhromaždenie zorganizovali opozičné strany.

Zámerom prezidenta je uchádzať sa o tretie funkčné obdobie.


TASR
Ronen Bar.

Prokurátorka označila rozhodnutie za chybné.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu