WASHINGTON. Spojené štáty v reakcii na chemický útok v meste Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočili na leteckú základňu Šajrát neďaleko Homsu na západe Sýrie.
Cielený útok nariadil prezident Donald Trump, ktorý v prejave vyzval na ukončenie krviprelievania v tejto blízkovýchodnej krajine. Sýrska štátna televízia útok potvrdila a označila ho za "americkú agresiu". Vyžiadal si podľa nej straty na životoch.
Čo vieme?
- Americká armáda vypálila 59 rakiet Tomahawk na letisko Šajrát blízko Homsu.
- Sýrska vláda podľa Pentagonu využívala zariadenie na skladovanie chemických zbraní a lietadiel.
- Útok sa zameral na lietadlá, logistické sklady, systémy protivzdušnej obrany aj radary.
- Útok bol spustený z torpédoborcov USS Porter a USS Ross vo východnom Stredomorí a trval "pár minút."
- Americkí agenti veria, že lietadlá zo Šajrátu uskutočnili útok chemickými zbraňami.
- Ruské sily boli o akcii vopred informované.
USA vypálili 59 striel s plochou dráhou letu Tomahawk z dvoch vojnových lodí vo východnom Stredomorí.
Podľa agentúry AP išlo o prvý priamy útok USA na jednotky sýrskeho prezidenta Bašára Asada a súčasne o najdramatickejšie vojenské rozhodnutie Donalda Trumpa od jeho januárového nástupu do funkcie amerického prezidenta.
Rusko po útoku požiada o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Pozastavilo tiež platnosť memoranda podpísaného s Washingtonom, ktoré sa týka prevencie incidentov a zaručenia bezpečnosti letov lietadiel oboch krajín počas ich operácií nad Sýriou.
Putin podľa svojho hovorcu označil americký zásah za agresiu proti suverénnemu štátu a za porušenie medzinárodného práva. Poškodí to podľa neho rusko-americké vzťahy aj spoločný boj proti terorizmu.
Zámienka na útok je podľa Kremľa vymyslená. "Sýrska armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní," zdôraznil hovorca Dmitrij Peskov a pripomenul, že zničenie všetkých sýrskych chemických zbraní potvrdila Organizácia pre zákaz chemických zbraní.
"Úplné ignorovanie faktov o použití chemických zbraní teroristami podľa Putinovho názoru len podstatne zhoršuje situáciu," dodal.
Akt agresie
Sýrska štátna televízia označila americký útok za akt agresie. Nemenovaný vojenský predstaviteľ, ktorý hovoril v sýrskej televízii, uviedol, že Američania spôsobili na leteckej základni materiálne škody.
Televízia tiež informovala o bližšie nekonkretizovaných "stratách".
Guvernér provincie Homs, v ktorej sa nachádza napadnutá základňa, vyhlásil, že americké údery majú podporiť "teroristov" bojujúcich proti vláde prezidenta Asada.

Exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) tvrdí, že útok neprežili štyria vojaci vrátane jedného generála.
"Môžeme potvrdiť smrť štyroch vojakov vrátane jedného brigádneho generála letectva. Letisko je takmer úplne zničené: asfalt, palivový sklad aj budova protivzdušnej obrany boli rozprášené," uviedol riaditeľ SOHR Rami Abdar Rahmán.
Libanonská televízia ale informovala, že armáda stačila pred útokom väčšinu svojich lietadiel evakuovať.

Nevyhnutný krok
Samotný Trump vyhlásil, že atak na sýrsku základňu bol nevyhnutný v záujme národnej bezpečnosti USA. Podľa jeho slov neexistujú pochybnosti o tom, že sýrske vládne sily skutočne použili chemické zbrane.
Útok Asadovi vopred neohlásili, hoci z úst predstaviteľov americkej administratívy sa v ostatných dňoch stupňovali varovné vyjadrenia určené Damasku. Viaceré americké denníky vo štvrtok priniesli informáciu, že Trump v reakcii na chemický útok zvažuje vojenskú operáciu.
"USA musia predchádzať a zabraňovať šíreniu a používaniu smrtiacich chemických zbraní," povedal Trump novinárom krátko po tom, ako bola zverejnená informácia o útoku.
Stalo sa tak počas prebiehajúceho summitu Trumpa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý vo štvrtok podvečer odštartoval v Trumpovom letovisku na Floride.


Odveta za útok
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson obhajoval atak na základňu s tým, že išlo o primeranú odvetu za chemický útok sýrskych vládnych síl.
Obvinil pritom Rusko z toho, že nedokázalo zaistiť to, aby Asadov režim odovzdal medzinárodnému spoločenstvu všetky chemické zbrane, ako sa to malo stať na základe dohody z roku 2013.
Rusko vo štvrtok, ešte pred americkým útokom, na pôde OSN varovalo, že prípadný vojenský zásah USA v Sýrii bude mať negatívne dôsledky. Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN pritom poukázal na vnútorný rozvrat, ktorý vznikol v dôsledku intervencií v Iraku a Líbyi.

Rusov informovali vopred
Pentagon zdôraznil, že o útoku vopred informovali Rusko, ktoré je kľúčovým spojencom Damasku.
Hovorca Pentagonu Jeff Davis tiež prízvukoval, že rakety nezasiahli tú časť základne, v ktorej sa mohli nachádzať príslušníci ruskej armády.
Podľa hovorcu sa Pentagon v priebehu štvrtka niekoľkokrát spojil s predstaviteľmi ruskej armády. Využil pritom komunikačný kanál, ktorý bol zriadený s cieľom predísť náhodnému stretu ruských a amerických síl v Sýrii v rámci boja proti extrémistom z Islamskému štátu.
Na základňu Šajrat v západnej Sýrii bolo podľa hovorcu Pentagónu vystrelených 59 striel, ktoré boli nasmerované na tam nachádzajúce sa lietadlá, hangáre, sklady munície a zásobníky paliva, protilietadlové zbrane a radary.
Existujú pritom náznaky, že vznikli veľké škody na lietadlách a ďalšom vybavení základne, informovala agentúra Reuters.

Opozícia útok víta
Sýrska opozícia útok privítala. Podľa nich sa tým skončilo obdobie beztrestnosti pre vládny režim.
"Táto americká reakcia je veľmi dôležitá a podľa nás by malo ísť len o začiatok," uviedol Ahmad Rahmán, šéf tlačového oddelenia opozičnej Sýrskej národnej koalície (SNC).
Predstaviteľom režimu v Damasku by sa podľa neho malo dávať odteraz jasne najavo, že ich skutky už viac nezostanú nepotrestané, ako tomu bolo za predchádzajúceho prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý v Sýrii odmietol vojensky intervenovať.
Loading
...

Loading
...